05. 08. 2019

10. rokov GRAPE

Grape v roku 2019 oslavuje svoj 10. ročník. Tento mladý hudobný festival existuje zásluhou Jančiho Trstenského a Juraja Podmanického, pričom obaja sa už pred spustením festivalu, v roku 2010, pohybovali v hudobníckych kruhoch. Zatiaľ čo Janči pracoval na Pohode alebo Žákovici a manažoval kapely, Juraj je spevákom kapely Billy Barman. V dodávke, na turné skupiny, vznikol aj nápad niečo podobné zorganizovať. Dnes patrí Grape na festivalovú mapu Európy. Od prvého ročníka sa znásobila kapacita festivalu, počet účinkujúcich, ale aj problémy pri ich získavaní. Aké boli začiatky festivalu? Kam sa festival za 10 rokov posunul? Ako sa organizuje festival Grape a čo všetko návštevníci ani netušia sa dozviete v diskusii s otcami festivalu Jančim a Ďurom.


10. rokov GRAPE
Hostia: Janči Trstenský | Juraj Podmanický
Organizuje: Čerstvé Ovocie
Deň | Čas: Sobota (10.8.) | 15:30
Miesto: Rádio_FM Urban Market Hangárna Grape Festivale


Janči Trstenský
Janči Trstenský je zakladateľom a organizátorom festivalu Grape. Hudbe sa začal venovať v 90-tych rokoch minulého storočia, v čase keď spolupracoval na relácii Demoparáda vo vtedajšom Rádiu Ragtime. Následne bol súčasťou známeho bratislavského hudobného obchodu Dr.Horák, v ktorom pracoval trinásť rokov. V roku 2013 napísal knihu o kariére skupiny Hex. Pôvodne robil produkciu na rôznych slovenských a českých festivaloch, no neskôr sa začal naplno venovať organizovaniu už len jedného vlastného festivalu. Tento sympaťák je šťastne slobodný a keď nie je niekde na festivale a práve nepije dobré pivko tak sa rád venuje rôznym športom (najradšej lyžovaniu). Aj keď robiť posledné dve spomenuté aktivity naraz sa nevylučuje.

Juraj Podmanický
Do povedomia sa dostal ako frontman už neexistujúcej kapely Cliché. Jurkov otec, skoro architekt a milý človek, ktorého ste v „štvrndelky“ mohli stretnúť po bratislavských kluboch a zábavach. Juraj Podmanický je hudobník, spevák a frontman kapely Billy Barman, ktorá je  držiteľom RadioHead_Awards v kategóriách ako Singel roka, Album roka za album Dýchajúce obrazy či Najlepšia koncertná kapela. Založil a doteraz riadi jeden z najväčších letných festivalov na Slovensku – piešťanský Grape. 

Neziskovú organizáciu Čerstvé Ovocie tvorí partia kamarátov, ktorých spája záujem o dizajn, módu, umenie a hudbu, ako aj chuť prispievať svojou aktivitou k oživeniu kultúrnej scény nielen v Bratislave. Okrem Urban Marketu má ČO v talóne aj ďalšie podujatia, napr. I <3 LOKAL, JUST PLAYIN’, SINGULARCH či rubriku Čerstvé Ovocie_FM.