26. 07. 2018

Ako prebásniť svetový bestseller?

Zbierka poézie a krátkych próz Mlieko a med od kanadskej autorky Rupi Kaur sa aj vďaka silnej instagramovej kampani stala globálnym bestsellerom, z ktorého sa po celom svete predali stámilióny výtlačkov. Hovorí o láske, strate, traumách, zneužívaní, uzdravovaní a ženskosti, berie čitateľov na cestu najtrpkejších momentov a hľadá v nich niečo sladké, pretože sladkosť je všade, ak máte vôľu vidieť ju. Tento absolútny svetový bestseller prebásnila špičková slovenská poetka Mirka Ábelová. Dá sa vôbec taká kniha prebásniť? Má to zmysel? Čo je na tom najťažšie? O tom Mirka porozpráva v debate s Máriom Gešvantnerom z literárnej relácie Pena dní_FM.


MIRKA ÁBELOVÁ: Ako prebásniť svetový bestseller?
Hosť: Mirka Ábelová
Moderátor: Mário Gešvantner
Deň | Čas:  11.08. (sobota) | 13:00
Miesto: Urban Market 2018 (Summer Edition) na Grape Festival 2018


Mirka Ábelová
Slovenská poetka, rozhlasová redaktorka, občasná textárka. Prvýkrát publikovala v kolektívnej zbierke Sólo pre 9 hlasov v roku 2011, odvtedy vydala tri vlastné zbierky poézie:  Striptíz, Na! a Básničky pre domáce paničky. Autorsky sa podpísala pod texty českého hudobníka Davida Kollera na albume ČeskosLOVEnsko, za ktorý získali sošku českej akadémie Anděla. Na Rádiu_FM moderuje poetickú desaťminútovku Nedeľná chvíľka poézie_FM, pracuje ako hovorkyňa environmentálnej organizácie Greenpeace Slovensko.

Moderátor: Mário Gešvantner
Bývalý novinár pôsobil niekoľko rokov ako hovorca festivalu Pohoda. V súčasnosti pracuje vo vydavateľstve Albatros Media, okrem toho moderuje literárnu reláciu Pena dní_FM na Rádiu_FM a publikuje vo viacerých médiách.

Vydavateľstvo Albatros Media
Knihu Rupi Kaur Mlieko a med prinieslo slovenským čitateľom vydavateľstvo Albatros Media. Vydavateľský dom, ktorý stojí na základoch najstaršieho českého vydavateľstva detských kníh – legendárnej značke Albatros – dnes ponúka aj knihy pre dospelých. Slovenská redakcia vydáva aj pôvodnú domácu tvorbu, medzi jej autorov patria napríklad Adrián Macho, Katarína Macurová, Zuzana Štelbaská, Diana Mašlejová a mnohí ďalší.