26. 07. 2018

Andrej Bán a jeho nová kniha Slon na Zemplíne

Kníhkupectvo Panta Rhei vás pozýva na besedu ku knihe Slon na Zemplíne s autorom Andrejom Bánom, ktorý zavíta na festival Grape v sobotu, 11. augusta o 12:00 hod.

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Denníka N Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“. 

Reportážna kniha Slon na Zemplíne je výsledkom takmer tridsiatich rokov reportérskej práce. Je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Kniha vychádza vo vydavateľstve Absynt.


ANDREJ BÁN: Slon na Zemplíne 
Hosť: Andrej Bán
Moderátor: Boba Markovič Baluchová
Deň | Čas:  11.08. (sobota) | 12:00
Miesto: Urban Market 2018 (Summer Edition) na Grape Festival 2018


Andrej Bán (*1964), fotograf a reportér Denníka N. Vyštudoval ekonómiu a žurnalistiku v Bratislave. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničnémédiá, venuje sa najmäreportážam z krízových oblastísveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keďsa pokúšajúvrátiťsa naspäťdo normálneho života. Tak vznikol napríklad jeho súbor fotografiía reportáží Žijeme horšie ako mŕtvi o gruzínskych vysídlencoch z Abcházska. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásťrokov viedol organizáciu Človek v ohrození. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli fotograficképublikácie Iné Slovensko (2006) a  Kosovo (2008), v roku 2016 vydal fotograficko-reportážnu knihu Na juh od raja, ktorá je prierezom dvadsiatimi piatimi krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. S rovnakým nasadením, s akým dokumentuje dianie vo vojnových zónach, trpezlivo a vytrvalo mapuje aj dianie na Slovensku. Reportážna kniha Slon na Zemplíne (Absynt 2018) je výsledkom takmer tridsiatich rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Andrej Bán je spoluautorom dokumentárnych filmov Tisove tiene (réžia Dušan Trančík, 1996) či My zdes (réžia Jaro Vojtek, 2005). Bol členom poroty Czech Press Photo, viedol fotografické dielne v Bratislave a v Poprade, mal asi 50 autorských výstav na Slovensku aj vo svete a získal aj viaceréocenenia ako Novinárska cena, Picture of the Year, Krištáľové krídlo, Biela vrana či Gypsy Spirit. Režisér Jaro Vojtek pripravuje celovečernýdokumentárny portrét Andreja Bána s názvom Raj na zemi, ktorého premiéra je naplánovaná na jeseň 2018.

Foto: Andrej Bán – zdroj: Boris Nemeth

O knihe
Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“,to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne.

Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača.

Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku.

Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej.

Moderátorka: Boba Markovič Baluchová
Boba = eticky píšuca novinárka, blogerka, pedagogička, trénerka mediálnej výchovy a gramotnosti, aktívne fungujúca v mimovládnom aj univerzitnom prostredí. Hoci je rodená Bratislavčanka, riadením osudu vyštudovala základnú a strednú školu pod Tatrami / na východe SR – tam, kde podľa niektorých vraj nič nie je…Rada číta severské kriminálky, mudruje o umení, dvakrát do týždňa chodí do kina, počúva advanced music, zo svojich ciest posiela stovky pohľadníc, nakupuje výhradne v second-handoch. Nikdy nejedla v McDonalde, nenosí nohavice, neznáša (kolektívne) športy, ku kamarátom je až príliš kritická. Uznáva svoju maminu a obe sestry: Balushky.

Foto: Boba – zdroj: Palo Markovič

Kníhkupectvo Panta Rhei
Keď sa povie literatúra, hudba, divadlo, výtvarné umenie či dobrá káva, hneď Vás napadne Panta Rhei. Aj tento rok strávime s vami dva plné dni kultúry na festivale  Grape. Okrem kvalitných kníh, zaujímavých besied si budete môcť vyrobiť podľa vlastného gusta ruksak či platenú tašku. Tešíme sa na vás.