17. 02. 2021

Bad Karma Boy + prehliadka Cvernovka – genius loci

Urban Market ide online! Tento raz nebudeme nakupovať a obdivovať dizajn “made in Slovakia” ale viac sa budeme zabávať pri koncertoch a niečo nové sa dozvieme na zaujímavých diskusiách pri témach, ku ktorým máme blízko. Navyše si dáme záležať na prezentácii a tak sa môžete tešiť na vizuálnu pochúťku z priestoru, v ktorom sme vyrástli.

🍀 Projekt Urban Market Online môžete podporiť zakúpením „fejkovej“ vstupenky. Nás to poteší.

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznie rýchlo zapamätateľná, dreampopová gitarová linka, vrstvené vokály, elektronika a priamočiare pesničky v originálnych a precíznych aranžmánoch kapely Bad Karma Boy.

Genius loci nemožno v prípade Cvernovky spochybňovať. Kedysi jedna z najdôležitejších fabrík v Prešporku, neskôr “továreň” na umenie a dnes jedna z najatraktívnejších adries v meste. Preto sa ešte pred koncertom prejdeme príbehom Cvernovky od jej začiatkov v industrálnej ére, cez komunitný život, až po súčasnosť. Hosťami komentovanej prehliadky budú Ivor Švihran, historik a zakladateľ M_P_BA, Paula Poštolková, ktorá je bývalou rezidentkou ateliéru Bavlna a dnes projektovou manažérkou Novej Cvernovky a projektová manažérka YIT Slovakia Stanislava Paulíková. Príbehom vás spolu s hosťami prevedie Andrea Kutlíková.

Barmani zo Skrytého baru vám ukážu ako si namiešať kvalitný drink Hot Irish ku koncertu. Vám stačí pripraviť si: 50ml Jameson; 25ml citrónová šťava; 1 lyžička medu; 2 kvapky Angostura bitter; 100ml horúca voda.

23.02. | utorok | Urban Market Online: Bad Karma Boy + prehliadka Cvernovka – genius loci
19:00 | prechádzka a rozhovory | Cvernovka – genius loci: Ivor Švihran, Paula Poštolková, Stanislava Paulíková
20:00 | koncert | Bad Karma Boy


Bad Karma Boy
Kapela Bad Karma Boy patrí medzi najzvučnejšie mená slovenskej indie scény a taktiež medzi tie „najhranejšie“. Svoj status si získala poctivou prácou v nahrávacom štúdiu aj účinkovaním po kluboch a na mnohých festivaloch. Projekt rozbehol v roku 2013 bývalý člen kapely Para Juraj Marikovič a kapela sa hneď zaradila medzi to najzaujímavejšie na domácej scéne hrajúc na pomedzí žánrov indie-rock, indie-pop či psychadelic pop. Celkovo vydali tri albumy: Bad Karma Boy (2013), Údolia a kopce (2014) a Prekrásny nový svet (2017). Najmä posledný menovaný priniesol formácií výraznejší prilom a to vďaka značnému štýlovému posunu a odvahe experimentovať. Trojročná príprava platne priniesla na domáce pomery svetovú kvalitu a kritici sa predbiehali v superlatívoch. Na albume spolupracoval producent Pišta Kráľovič (FVLCRVM, Nvmeri) a k psychadelickým tónom tak pribudlo viac elektroniky. Skladateľsky sa na ňom podpísala aj speváčka kapely Adela Tihláriková. Dlhodobo je veľkým plusom kapely, že má texty v slovenčine, čím sa odlišuje od štandardu v rámci ich žánru. Je to však správna voľba, pretože práve zručné a hĺbavé texty v melancholických polohách prinášajú kapele stále viac a viac fanúšikov. Kapela nespí na vavrínoch ani čo sa týka pódiovej prezentácie. Kto zažil ich koncert, môže konštatovať, že sa nejedná o rutinu. Ich svetelné a zvukovo vypiplané predstavenia sú skutočne elektrizujúcim zážitkom.


Ivor Švihran
O Ivorovi Švihranovi hovoria ako o majstrovi vlastivedných vychádzok. Je aktivistom a spoluautorom M_P_BA, čo je mapa obľúbených miest obyvateľov Bratislavy s ich autentickými odporúčaniami a subjektívnymi názormi.

Paula Poštolková 
Dnes je produkčná v Novej Cvernovke, no aj ona bola predtým rezidentkou ateliéru Bavlna v Cvernovke na Páričkovej ulici. Bola teda svedkom a súčasťou všetkých veľkých rozhodnutí a plánov, ktoré v Cvernovke vznikli. Bola aj pri zrode knihy Cvernovka, ktorá vznikla ako pokračovanie výstavy Včera predvčerom- Cvernovka a jej príbehy, ktorá sa konala práve v ateliéri Bavlna v Cvernovke.

Stanislava Paulíková
Stanislava Paulíková študovala na STU odbor architektúra a dnes je viac ako 5 rokov projektovou manažérkou YIT Slovakia. Okrem iných projektov má na starosti aj projekt Zwirn a jej srdcovkou je práve obnova Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň. V minulosti pracovala aj pre konkurenčných  developerov na projekte Panorama city a Digital park.

Andrea Kutlíková
Andrea Kutlíková vyštudovala andragogiku-vzdelávanie dospelých na Filozofickej fakulte v Bratislave. Je spoluzakladateľkou komunitno- kultúrneho centra Kalab a dlhodobo sa venuje neformálnemu vzdelávaniu a téme menšín. Absolvovala štúdium na dánskej Folkhighschool so zameraním na vzdelávanie dospelých a stáž v Helsinkách v Kansanvalistusseura, čo je najstaršia fínska organizácia zaoberajúca sa celoživotným vzdelávaním a vzdelávaním dospelých. Pred rokom absolvovala Professional Fellows Program v USA zameraný na komunitné organizovanie, ktoré považuje v dnešnej spoločnosti za kľúčové. Robí jej radosť medzigeneračná spolupráca, organizovanie komunitných podujatí a občianska angažovanosť. 


Čerstvé Ovocie, n.o. / organizátor; Martin Brix / koncept, idea a manažment projektu; Matej Chudíc a Mikuláš Procháska / koncept, produkcia a technický support; Ľubo Baran / kamera a strih; Michal Vasiľ a Mikuláš Bado / kamera; Jozef Čabo a Matej Černušák / koncept, light design a compositing; Boris Adamčík / master electrician; Lukáš Radošovský / best boy electric; Jaroslav Pešek a Michal Kevin Paluga / zvuk a zvuková postprodukcia; Lucia Vojtišková / zvuk; Miša Chmelíčková / grafický dizajn


Hlavný partner: YIT Slovakia
Projekt z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
Partneri: Jameson; Bratislava; Inviton
Technická podpora: Rental Live; Jumpcat
Mediálni partneri: Rádio_FM
Partneri diskusií: Kalab; literarnyklub.sk; BRaK
Produktoví partneri: BIELA; Slowatch; Renové