23. 05. 2018

Množstvo pozoruhodných pohľadov na súčasnú architektonickú a dizajnérsku tvorbu.

Dni architektúry a dizajnu aj túto edíciu jarného Urban Marketu obohatia o množstvo sprievodného programu s architektonickou tématikou. Na prednáškach a diskusiách sa predstavia architekti a štúdiá: Peter Jurkovic (JRKVC, SK), Jonathan Sergison (Sergison Bates Architects, GB) a Walter Van Dijk (.NL Architects, NL).

Dokument ZAĽÚBENÍ DO GIO PONTI o významnom talianskom predstaviteľovi moderny uvedie jeho režišérka Francesca Molteni (IT). Premietať budeme tiež film Neon o historickom a politickom kontexte neónových svetiel v uliciach Varšavy a dokument o najznámejšom brazílskom architektovi – Paulo Mendes da Rocha – It´s all a plan. Filmové premietania sú taktiež pripravené v spolupráci s DAAD.


01.06. | Piatok

17:30 – 20:00 | AULA FA STU
PREDNÁŠKY | Peter Jurkovič – JRKVC (SK) + Jonathan Sergison – Sergison Bates Architects (GB) + Walter Van Dijk – .NL Architects (NL)
Peter Jurkovič | JRKVC (SK)Peter Jurkovič sa vo svojej tvorbe orientuje prevažne na rezidenčnú architektúru a dizajn, venuje sa však aj aj foteniu, blogovaniu a pedagogickej činnosti. Pôsobil v ateliéroch RAUM a GUTGUT a vlastnú značku JRKVC buduje od roku 2013. Je držiteľom dvoch ocenení CE·ZA·R a v roku 2015 bol tiež adeptom na cenu Krištáľové krídlo.

Jonathan Sergison | Sergison Bates Architects (GB)Jonathan Sergison a Stephen Bates ateliér Sergison Bates architects založili v Londýne v roku 1996, v roku 2006 sa k nim pridal aj architekt Mark Tuff. Dnes patria k popredným londýnskym ateliérom s pobočkou aj vo švajčiarskom Zürichu. Ich medzinárodné projekty siahajú od bývania, verejných budov a obnovy až po urbanizmus. Sú držiteľmi množstva ocenení a nevyhýbajú sa ani pedagogickej činnosti.

Walter Van Dijk | .NL Architects (NL)Ateliér .NL architects založili v roku 1997 Pieter Bannenber, Walter van Dijk, Kamiel Klaasse a Mark Linnemann (posledný menovaný už v ateliéri nepôsobí). Ich architektúra je radikálna, avšak so zmyslom pre humor. Architektúru vnímajú ako experimentálnu činnosť na križovatke ekonomického, programového, technického a enviromentálneho myslenia.

21:00 | URBAN MARKET STAGE
UVEDENIE DOKUMENTU | Zaľúbení do Giò Ponti – Francesca Molteni (IT)
Dokumentárny film sa venuje životu a tvorbe významného predstaviteľa dizajnu. Giò Ponti bol veľkým šíriteľom moderny, ktorému však hrozilo, že upadne do zabudnutia. Film sa snaží odhaliť opodstatnenosť nedávneho znovuobjavenia tejto osobnosti ako prototypu medzinárodného európskeho architekta. Predstaviť ho príde režisérka Francesca Molteni.


02.06. | Sobota

14:30 | AULA FA STU
FILM |
Neon (réžia: Eric Bednarski, Poľsko, 2014, 52 min.)
Film Erica Bednarského z roku 2014 sa zameriava na históriu Varšavy cez neónové svetlá, ktoré sú pre toto mesto príznačné. Ich vývoj mapuje od predvojnových čias až do modernej histórie a popisuje, čo sa s nimi udialo po roku 1989.

15:30 | AULA FA STU
FILM | Paulo Mendes da Rocha – It´s all a plan (réžia: Joana Mendes da Rocha, Patricia Rubano; Brazília, 2017, 74 min.)
Hlavnou postavou dokumentárneho filmu je azda najznámejší žijúci brazílsky architekt, Paulo Mendes da Rocha, držiteľ prestížnej Pritzkerovej ceny. V sérii rozhovorov, ktoré s ním viac než desať rokov viedla dcéra Joana, rozpráva o svojej obdivuhodnej životnej dráhe plnej vzostupov, ale aj pádov.


Festival DAAD už po deviaty raz otvorí množstvo pozoruhodných pohľadov na súčasnú architektonickú a dizajnérsku tvorbu špičkových zahraničných, ale aj domácich autorov. Aktuálny ročník sa zameriava na verejný priestor a architektúru, ktorej prioritou je sociálny a verejný záujem. Mesto na týždeň ožije prednáškami, výstavami, diskusiami a filmami o zmysle a poslaní súčasnej architektúry.

Cieľom festivalu DAAD je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia. Festival DAAD na podujatiach nevyberá vstupné.
Podrobný program festivalu je na internetovej stránke www.daad.sk.