04. 12. 2017

Diskusie o architektúre, či dizajne ale aj o tom ako spraviť Slovensko ekologickejším.

Akú budúcnosť má industriálna architektúra minulosti? Kedy sa industriálnu budovu oplatí zachovať a kedy nie? Koľko takýchto budov je na Slovensku chránených a čo presne rozumieme pod pojmom pamiatkovej ochrany? Ak vás zajímajú tieto a príbuzné otázky, nenechajte si ujsť diskusiu o budúcnosti architektonického dedičstva. Diskutovať pod vedením moderátorky Ing. Miloty Sidorovej, PhD. budú: Ing. arch. Nina Bartošová, Phd. z Fakulty architektúry STU, Martin Lipták z projektu Čierne diery, Ing. arch. Lukáš Kordík z architektonického štúdia Gut Gut, developer Oto Bortlík a Ing. arch Tereza Bartošíková z Pamiatkového ústavu SR.

Priaznivcov architektúry poteší aj prezentácia štúdia FAKT, za ktorým stoja štyria mladí nemeckí architekti, ktorí radi experimentujú na hraniciach architektúry. Štúdio sídliace na dvoch miestach naraz, v Berlíne aj Zürichu, prídu prezentovať dvaja z nich, Martin Tessarz a Jonas Tratz.

CLUBOVKA na zimnom markete odprezentuje “československé” dizajnérske duo deForm. To sa zameriava na produktový dizajn, nábytok či interiér. V ďalších diskusiách sa dozviete aj to, ako môže plastová kefka pomôcť Slovensku triediť odpad či ktorí Slováci majú potenciál urobiť z našej krajiny eko raj.


Industriálna architektúra minulosti. Akú má budúcnosť?

Hostia: Nina Bartošová (Fakulta architektúry STU), Martin Lipták (čierne diery), Lukáš Kordík (GutGut), Oto Bortlík (ise, sro), Tereza Bartošíková (Pamiatkový ústav SR)“

Priemyselná výroba západnej civilizácie dramaticky poklesla v druhej polovici 20. storočia. Vplyvom globalizácie, kedy sa výroba pomerne ľahko presúva po svete a je ešte ľahšie objednať si tovar z druhej strany planéty, naše mestá strácajú primárne výrobnú funkciu. Ako dôsledok nám ostáva množstvo brownfieldov (aj industriálneho charakteru). Staré fabriky, pradiarne, pivovary, sýpky ale aj opustené sklady. Historicky lokalizované na okraji miest sa dnes pod tlakom výstavby dostávajú do väčšieho záujmu.

DISKUISA: Industriálna architektúra minulosti. Akú má budúcnosť?
08.12.2017 / 18:00

Viac o podujatí nájdete na tomto linku.


FAKT – mladí nemeckí architekti, ktorí radi experimentujú na hraniciach architektúry.

„FAKT znamená nájsť jasnú odpoveď.“

Spoločným znakom projektov z dielne FAKT architektov je jednoduchý pôdorys s logickou organizáciou priestorov, jasná vertikálna skladba a identita. Veľký dôraz kladú na usporiadanie, z čoho vyplývajú jednoznačné a zrozumiteľné komunikačné ťahy. Pred počítačovým 3D uprednostňujú pracovné modely. Podľa ich slov majú bližšie k realite, sú dobrým testom štruktúry, vďaka abstrakcii ukazujú podstatu. Rovnako sú výborným podkladom ku kritickej diskusii ako aj užitočným nástrojom spolupráce. Často zobrazujú svoje projekty pomocou koláží. Prílišná realistickosť rendrov totiž uberá jednoduchosti a znejasňuje zameranie prezentácie. Na druhej strane … čítať viac.

SINGULARCH: FAKT (Berlín, DE) / Martin Tessarz a Jonas Tratz
08.12.2017 / 20:00

Viac o podujatí nájdete na tomto linku.


deFORM – mladé dizajnérske duo, ktoré má rado výzvy a skúša neodskúšané.

„Snažíme sa robiť veci, ktoré majú niečo naviac, charakter, príbeh, pointu.“

Československé dizajnérske duo deFORM vzniklo v roku 2011 a založili ho Jakub Pollág a Václav Mlynář počas štúdia na pražskej VŠUP. Štúdio deFORM malo sídlo aj v Londýne, kde obaja absolvovali Royal College of Art v Londýne. Zameriavajú sa na produktový dizajn, nábytok, interiér, dizajn výstav a reklamu. Majú radi výzvy a skúšajú neodskúšané. Snažia sa udržať balans medzi komerčnou zákazkou a nezávislým kreatívnym prístupom. Cieľ je pridaná hodnota.

CLUBOVKA: deFORM (Praha, CZ) / Jakub Pollág a Václav Mlynář
08.12.2017 / 21:00

Viac o podujatí nájdete na tomto linku.


Môže kefka z plastu pomôcť Slovensku triediť odpad?

„Annamarie Velič: Môže kefka z plastu pomôcť Slovensku triediť odpad?“

Prijmite pozvanie na diskusiu o tom, ako môžete aj vy prispieť k tomu, aby sa na našich školách a všade okolo vás konečne triedil odpad, ale aj o plánoch Curadenu mať kancel bez koša (bez odpadu) a tiež zmeniť dizajn kefky na kompostovateľnú.

CURAPROX Goes Green alebo môže kefka z plastu pomôcť Slovensku triediť odpad?
09.12.2017 / 15:00

Viac o podujatí nájdete na tomto linku.


Slováci, ktorí robia zo Slovenska eko raj.

„Hostia: Matej Moravanský (Ecoterra), Michal Vavrík (Kompostuj.me), Dada Zvalová (U Dobrožrúta)“

Aktuálnou témou celého Urban Marketu je MINIMAL. Nie však iba ako estetická forma, ale minimálny môže byť aj náš vplyv na životné prostredie.  A preto si náš partner portál STARTITUP pozvali hostí, ktorí menia Slovensko na eko raj.

STARTITUP: Slováci, ktorí robia zo Slovenska eko raj.
09.12.2017 / 19:00

Viac o podujatí nájdete na tomto linku.