31. 07. 2018

Dokážeme produkovať menej odpadu?

Téma záchrany planéty je v súčasnosti čoraz aktuálnejšia. Zaľudnené mestá, vysoká spotreba, plytvanie energiou a neustála túžba vlastniť výdobytky našej éry majú katastrofálny dopad pre krajinu či ľudstvo samotné. Je pojem „zero-waste“ iba placebo pre záchranárov Zeme? Skutočne dokážeme produkovať menej odpadu, byť ohľaduplnejší a myslieť ekologicky? Ako obmedziť sériovú výrobu a uspokojiť iba svoje základné potreby s prihliadnutím na požiadavku byť trendy a spoločensky uznávaní? Príde o tom porozprávať Alžbeta Irhová z Bagbet, Matúš a Dada a.k.a. Dobrožrúti,  Martina a Katarína z 2sis.


SAVE THE PLANET: Dokážeme produkovať menej odpadu?
Hostia: Bagbet (Alžbeta Irhová ) | Dobrožrúti (Matúš a Dada) | 2sis cosmetics (Martina Horváthová)
Moderátor: Elégia Štrbová
Deň | Čas:  11.08. (sobota) | 10:00
Miesto: Urban Market 2018 (Summer Edition) na Grape Festival 2018


Bagbet
Značka sa nesie v duchu hesla: Vnášame ekológiu do každodenného života. Košele Bagbet  poukazujú na obrovské plytvanie v odevnom priemysle. Prioritou je preto byť ohľaduplný voči prírode a vrátiť späť medzi ľudí oblečenie, ktoré by za normálnych okolností skončilo v koši. Kolekcie košieľ sú založené na koncepte využitia textilného odpadu, čim sa minimalizuje plytvanie oblečením vyrobeným z tých najkvalitnejších materiálov ako sú bavlna, ľan či konope. Za značkou stojí Alžbeta Irhová, ktorá dizajnové kúsky navrhuje, šije a predáva na rôznych podujatiach zameraných na prezentáciu lokálnych výrobkov.

 

Dobrožrúti
Koncept zero-waste má na Slovensku vďaka Dade a Matúšovi aj podobu kamenného obchodu na Radlinského ulici v Bratislave. Ich túžbou bolo edukovať spoločnosť prirodzenou cestou v oblasti predaja potravín bez obalov, prípadne kozmetiky s vratnými obalmi. U Dobrožrúta nájdete produkty lokálnych predajcov a tiež ponúkajú alternatívu v stravovaní formou vegetariánskych a vegánskych koláčov či pečiva. Kompostujú, separujú a neplytvajú. A o tom, či je takýto životný štýl aj udržateľný, povedia už sami na Urban Market stage.

 

2sis cosmetics
Dve sestry, jedna chemička a druhá dizajnérka, ktoré spolu rozbehli značku ponúkajúcu prírodnú kozmetiku. Tá je organická, netestovaná na zvieratách a tiež vegánska, teda bez použitia živočíšnych zložiek. Okrem toho je všetko farebné a voňavé! Martina Horváthová odprezentuje svoje začiatky pri výrobe prírodnej kozmetiky a tiež bude hovoriť o nevyhnutnosti eliminovania odpadu- všetky obaly od 2sis sú vratné alebo zero-waste, napr. ručne šité odličovacie tampóny či mydlové orechy. Kozmetika bez syntetiky je zároveň základom projektu 2sis.