26. 05. 2018

Energický rap, piesne s hĺbavou poetikou aj eklektická elektronika.

Hudobný program jarného Urban Marketu ponúkne žánrovú rôznorodosť.

V piatok poobede vás na otvorení svojím urbánnym setom privíta Bobsan, ktorého neskôr vystrieda exotika, farby a dobré vibrácie v podaní Beyuza. Večerný program otvorí snúbenie vibrafónu a elektroniky v podaní Stroona, ktorého budú sprevádzať nemenej nápadité vizualizácie od Stixa. Piatkový program na exteriérovom Urban Market stagei zavŕši ajlavmjuzik showcase, v rámci ktorého sa s djskými setmi aj live performanciami predstavia Duhan, Jimmy, 3ck, Biomat, Nightlines a VJ Sicknico. Tu však piatkový program ani zďaleka nekončí! Po ukončení programu v predpolí školy vás pozývame na Urban Market Friday Night do priestoru kotolne v útrobách Fakulty architektúry. Tu vás so svojimi setmi bude očákávať Mäss crew so zahraničným hosťom! GAIKA k nám pricestuje až zo vzdialeného Anglicka a predstaví svoj unikátny pohľad na dancehall. Tento dj a producent vydáva hudbu pod známym Warp Records a jeho singel “Battalion” zaradil magazín Dummy medzi 10 najlepších pesničiek roka 2017. Sekundovať mu budú skvelý turntablista Inso a zábavné, eklektické sety môžete očakávať od ISAMA ZING a Ink Midget.

Sobota bude pokračovať opäť djskými aj koncertnými vystúpeniami. Program otvoria naše už tak trochu stálice – MtotheG a po ňom Mir Illegal. V poobedných hodinách sa predstaví aj začínajúca kapela skúsených hudobníkov Felix, DJ a producent Hey Emil, a v spolupráci s Bikes in Town tiež Johnny Cash Revival Band. Večerný program otvorí talentovaná Katarzia s kapelou a po nej bude nasledovať energická nálož od Gleb a Hypetrain Djs.

Posledný deň Urban Marketu opäť zaháji MtotheG, nasledovať bude koncert Silvia Speaks, djský set od veterána slovenských klubov Skank-a, šansónovo ladená a aj za hranicami obľúbená Andrea Bučko a dj Hláska.


01.06. | Piatok

16:00 | DJ SET | Bobsan
Bobsan je presne ten DJ a producent, ktorý lieta ako tajfún na fixie po Bratiske s dvojtonovým reťazovým zámkom. Bobsan bol pôvodne drtič drum and bassových platní a neskôr priekopník hipsterského zvuku na bratislavskej scéne. Jeho súčasný zvuk sa dá opísať ako pestrá zmes súčasnej bass music, breakbeatu, hiphopu a rôznych ďalších subžánrov. Remixoval skladby od skupín Billy Barman, Para, Puding Pani Elvisovej alebo aj Laca Lučeniča. Za svoju kariéru mal možnosť hrať na akciách a festivaloch Barbakan, Pohoda, Hodokvas, Booomerang, BeeeFree a mnohých ďalších.

18:00 | DJ SET | Beyuz
Beyuz je dj a hudobný producent z Bratislavy, ktorý má na konte úctyhodné portfólio. Albumy s Hafnerom alebo s Tonom S. nie sú to jediné, čo Beyuza definuje. Aktuálne vydáva svoje sólové počiny vo vydavateľstve ajlavmjuzik a jeho najnovšou audio vizitkou je album Organika. Súčasne tiež pôsobí aj ako selektor vo svojej vlastnej relácii UžJeDobre_FM, ktorú každý piatok vysiela Radio_FM. Beyuzove djské sety sú plné exotiky, farieb a dobrých vibrácií. Príďte sa presvedčiť sami na Urban Market.

20:00 | LIVE | Stroon + Stix
Dalibor Kocián | StroonMultižánrový hudobník a DJ sa venuje hre na vibrafón a produkcii vlastnej elektronickej hudby, ktorá dostáva označenie experimental alebo post-dubstep. Na konte má dve EP (Ruine Noire, Smithereens). V sprievode Stixovych vizuálov vystúpil na akciách micro.Wilsonic, Pohoda Indoor Camp, Sperm festival, Multi Place. Jeho súčasný sound je postavený na vibrafóne a svojskej elektronike.

Boris Vitázek | StixZákladné geometrické tvary, kamera a live coding – Stix a jeho vizuály ukazujú krajiny a svety pulzujúce do beatu hudby. Simulácie zvierat v kŕdľoch, v kombinácii s minimalistickým prostredím, vytvárajú svet, ktorý sa dá hrať ako hra. Tieto prostredia sú rozhýbané jeho vlastnými užívateľskými rozhraniami. Projekcie vytvára software napísaný vo vizuálnom programovacom jazyku, počas vystúpení teda zasahuje priamo do kódu svojich vizuálov, ktorý sa stále mení a vyvíja každým použitím.

22:00 | LIVE | ajlavmjuzik showcase: Duhan + Jimmy + 3ck + Biomat + Nightlines + VJ Sicknico
ajlavmjuzik showcase… bude akousi žánrovou zmesou. Nie príliš rozdielnou, ale zároveň prezentujúcou inakosť prístupov v tvorbe jednotlivých interpretov. Zatiaľ čo “samplovaný” Duhan s gitaristom Jimmym predstavia naživo výsek z aktuálneho albumu United Gravity, nováčik Nightlines (dvojica Dominik Kopcsay a Eva Tunová) zaujmú živým prevedením svojich skladieb. Naopak turntablisti 3ck a Biomat sa stretávajú vo vlnách elektronických beatov a koláži skrečov. Vizuálne bude dotvárať stage svojimi animáciami Sicknico aka Tomáš Rybár z PEK crew.

22:30 | DJ SET | ISAMA ZING
Isama Zing je nový klubový projekt Jonatána Pastirčáka (Pjoni), ktorý je zároveň členom kolektívu Mäss. Hudba Isama Zing je odrazom rôznorodosti vzájomne prepojených žánrov súčasnej elektronickej hudby. Kombinácia modulovaných field recordings s industriálnymi beatmi a krehkými melódiami nepriamo ilustruje dozvuk civilizačnej strojovosti, ktorá sa v tvorbe Isama Zing organicky rozdeľuje a znovu spája v celok skladieb.

23:30 | DJ SET | Inso
Inso je rezidentom BWO klubových nocí vo Fuge a funguje ako scratch unit na gigoch s B-Complexom. Inso sa k DJ-ingu a následne aj turntablismu dostal cez drum’n’bass a vtedajšie akcie v klube Duna, na ktoré chodil najskôr ako návštevník a následne ako interpret. Spolu s B-Complexom, Tasunom a X2umom stál za zrodom jednej z najprogresívnejších drum’n’bassových crews, 300 Hrmených. Spolu organizovali aj vydarené akcie Hromozvod v Subclube.

„Obyčajný“ DJing a hranie len jedného štýlu sa Insovi rýchlo zunovali, a tak sa dostal turntablismu. Techniku trénoval spoločne s Biomatom a Shutkom a výsledky svojej snahy prezentovali na akciách Pohotovostná Gramo Jednotka. O tom, že hodiny tréningu sa vyplatili hovorí aj fakt, že si Inso zahral na jednom pódiu s DMC majstrom sveta Kentarom.

Inso aktuálne koketuje aj s digitálnymi technikami hrania, nie je to teda žiaden gramofónový fanatik. Podobne pristupuje aj k hudbe, nemá príliš v láske DJov, ktorí odohrajú celý set v jednom štýle, on sám sa nebojí niekedy naozaj šialených kombinácií.

00:30 | DJ SET + LIVE | GAIKA (UK)
Na poslednú chvíľu sa nám v spolupráci s organizátormi jedinečných klubových nocí a zároveň mikro vydavateľstvom Mäss podarilo zavolať skvelého tvorcu ponurého dancehallu – Gaika. Tento človek vie počas svojho vystúpenia vytvoriť veľmi intenzívnu atmosféru a jeho krásne autotunové pesničky sa zarývaju hlboko pod kožu. Hudbu vydáva pod legendárnym labelom Warp Records (Aphex Twin, Boards of Canada, Kelela,…) alebo dancehallovým Mixpak Records (Vybz Kartel, Popcaan, Palmistry, Murlo,..). Jeho singel “Battalion” zaradil magazín Dummy medzi 10 najlepších pesničiek roka 2017.

02:00 | DJ SET | Ink Midget
Ink Midget je producent, DJ a člen kolektívu Mäss. Na poslednom EP “Endless Grunts”, ktoré vyšlo pod rýchlo rastúcim rakúskym labelom Ashida Park, cítiť závan južanských rytmov ako kuduro a reggeaton. Jeho eklektické dj sety sú oslavou rozmanitosti.


02.06. | Sobota

11:00 | DJ SET | MtotheG
MtotheG ako zvyčajne ponúkne výber všakovakej dobrej hudby z poctivých vinylov. Prím bude však, ako vždy, hrať hip-hop!

Jedna z legendárnym postáv slovenskej hudobnej scény, vydavateľ, producent, promotér a zberateľ vinylov. Reč nemôže byť o nikom inom ako o MtotheG a.k.a. Mirovi Gajdošovi, ktorého k láske k hudbe viedol otec už od útleho detstva. Miro nelenil a premenil svoj koníček na profesiu v podobe internetového vydavateľstva ajlavmjuzik, ktoré má v roostri mená ako Prezident Lourajder, Duhan, Pkrek, Beyuz, Biomat a mnohé ďalšie. Aby toho nebolo málo, vďačíme Mirovi aj za kultúrno-informačný portál artattack.sk, ako aj rovnomenný shop s hudbou a ďalšími tematickými produktmi.

Čo sa hudby týka, MtotheG má celkom pestrý záber, no prím hrajú hip-hopové beaty. Jeho celoživotnou srdcovkou je J Dilla, dlho si fičal na Mayerovi Hawthornovi, no medzi obľúbencami skloňuje aj mená Kid Koala, Slum Village, či fLako a veľmi rád kombinuje nekombinovateľné. MtotheG jednoducho miluje hudbu v rôznych podobách, no najviac na vinyloch.

13:00 | DJ SET | Mir Illegal
Názov pre projekt Mir.Illegal vznikol slovnou hračkou z nemeckého spojenia „mir egal“, ktoré v preklade znamená „mne je to jedno“. Mir Illegal robí podľa svojich vlastných slov hudbu, ktorá je inšpirovaná všetkým, čo sa okolo neho deje – ľuďmi, umením, jedlom, cestovaním a v neposlednom rade melódiami a rytmami rôznych žánrov.

15:00 | LIVE | Felix
Jakub Tvrdík (spev a klávesové nástroje), Juraj Labaj (basgitara) a Ivan Kormaňák (bicie) – traja muzikanti pochádzajúci z Prievidze svoj talent a skúsenosti z kapiel ako Billy Barman či IMT Smile premietli do spoločného hudobného projektu Felix. Svoj debutový album nahrali doslova za jedno popoludnie a vinylová nahrávka uzrela svetlo sveta v novembri 2017. Od sviežej naivity až po temnú melanchóliu je album dramatickým príbehom, ktorý poslucháčovi nedovolí vypnúť uši. Prierez ročnými obdobiami v niektorých názvoch ako Jarná, Letná horúčava či Lyžiar je metaforou života, úprimnou výpoveďou o pádoch a vzostupoch. Necelé 2 mesiace po vydaní, kedy bol v Rádiu FM nasadený singel Letná horúčava boli chalani nominovaní v troch kategóriách longlistu na Rádiohlavy.

16:00 | DJ SET | Hey Emil
Polovica dua Emonoizboyz sa tentokrát predstaví v roli sólo DJa a prinesie výber svojich najlepších platní. Emil robí support aj pre ďalších umelcov, ako je napríklad Prezident Lourajder, venuje sa vlastnej produkcii aj tvorbe remixov. V roku 2013 vydal EP mesolime. Horúcou novinkou je spolupráca s Tomášom Hafnerom, kde sa v skladbe Slobodný predstavil ako autor hudby.

17:00 | LIVE |Bikes in Town presents: Johnny Cash Revival
Napriek tomu, že Revival je celkom oficiálnou a uznávanou hudobnou kategóriou, ktorá zahŕňa pomerne širokú oblasť interpretačnej i muzikologickej činnosti (vydávanie pôvodných skladieb, nové nahrávky pamätníckych melódii, súčasnú produkciu nadväzujúcu na pôvodnú tvorbu, vydávanie memoárovej hudobnej literatúry…), môžu ho niektorí považovať za voľačo menejcenné, iba za imitáciu originálu.

Samozrejme, nie každý revival stojí za to, aby ho experti a laici brali vážne. Lenže na medzinárodnej hudobnej scéne nájdeme občas spevákov a kapely, ktorí robia taký revival, že ich môžeme interpretačne porovnávať s pôvodnými umelcami.

Do tejto kategórie patrí aj talentovaný slovenský spevák Robert Šimek, ktorý na svojej umeleckej dráhe stavil na mincu legendy svetovej country & western music Johnnyho Casha.

20:00 | LIVE | Katarzia + Band
Na hudobnú scénu vtrhla v roku 2013 s debutovým albumom Generácia Y. Spievala sama s gitarou vlastné, introspektívne a pozoruhodne vyzreté texty. Na svojom druhom albume Agnostika pesničkárstvo posunula do úplne nových dimenzií. Nové beaty, elektronika, rap a údernosť skvelej kapely. Katarzia sa na novom albume nezaťažuje kontextom predošlej tvorby. Experimentuje, opäť píše výborné texty a posúva sa do polôh, ktoré ju nenápadne vzďaľujú od zažitých predstáv o folkovom dievčati s gitarou.

21:30 | DJ SET | Hypetrain DJs
HypeTrain je DJská a videoprodukčná dvojica, ktorá predskakovala ASAP Nastovi a ktorú môžete pravidelne vidieť v spoločnosti MC Gleba. Toto energické duo nám prinesie zmes grime, UK bassu, DnBu a house-u..

22:00 | LIVE | Gleb & Hypetrain
Gleb je mladý raper z Bratislavy, ktorého radíme medzi najtalentovanejších raperov krajiny. Jeho značkou je rýchly a prísny flow, ktorým vo svojich vystúpeniach nakladá do žánrov ako drum’n’bass, grime, glitch hop a trap. Už od svojich začiatkov v útlom veku sa snažil odlišovať od ostatných a hudobne sa uberať svojou cestou. V 16-tich sa aktívne pustil do drum’n’bassu a začal pôsobiť ako sprievodný Mc live setov. Niekoľko rokov pôsobil v Natty Youth Sounde, s ktorým pravidelne organizovali klubové akcie. Jeho šikovnosť a jedinečnosť vo svojom štýle zakrátko priniesli výsledky a Gleb sa stal jedným z najžiadanejších undergroundových MCs a aktuálne má na konte už dve EP, Stanica Zoo a EP Zloo. Minulý rok vydal ružinovský MC výborný album Lavička Pimpin. Chrbát mu na koncertoch kryje DJ-ské duo Hypetrain.


03.06. | Nedeľa

11:00 | DJ SET | MtotheG
MtotheG ako zvyčajne ponúkne výber všakovakej dobrej hudby z poctivých vinylov. Prím bude však, ako vždy, hrať hip-hop!

Jedna z legendárnym postáv slovenskej hudobnej scény, vydavateľ, producent, promotér a zberateľ vinylov. Reč nemôže byť o nikom inom ako o MtotheG a.k.a. Mirovi Gajdošovi, ktorého k láske k hudbe viedol otec už od útleho detstva. Miro nelenil a premenil svoj koníček na profesiu v podobe internetového vydavateľstva ajlavmjuzik, ktoré má v roostri mená ako Prezident Lourajder, Duhan, Pkrek, Beyuz, Biomat a mnohé ďalšie. Aby toho nebolo málo, vďačíme Mirovi aj za kultúrno-informačný portál artattack.sk, ako aj rovnomenný shop s hudbou a ďalšími tematickými produktmi.

Čo sa hudby týka, MtotheG má celkom pestrý záber, no prím hrajú hip-hopové beaty. Jeho celoživotnou srdcovkou je J Dilla, dlho si fičal na Mayerovi Hawthornovi, no medzi obľúbencami skloňuje aj mená Kid Koala, Slum Village, či fLako a veľmi rád kombinuje nekombinovateľné. MtotheG jednoducho miluje hudbu v rôznych podobách, no najviac na vinyloch.

13:00 | LIVE | Silvia speaks
Projekt Silvia speaks vznikol v októbri 2016, jeho však korene siahajú niekoľko rokov dozadu – Silvia už predtým účinkovala v rôznych kapelách & hudobných projektoch (najmä dub-reggae kapela Foolproof Riddims, ktorá vydala v júli 2015 rovnomenné EP).

Vlastné skladby stoja hlavne na textoch, ako keby ste si písali denník, ale nie úplne. Nejde o klasickú piesňovú štruktúru – skôr o voľné prelínanie klavírnych partov a spevu ako rovnocenných prvkov.

Na prvom koncerte Silvia speaks predskakovala kapele Čisté Tvary, čo bolo do veľkej miery motiváciou vypustiť svoje dovtedy „extrémne tajné“ skladby von. Nasledovali ďalšie koncerty, vrátane jarného Dobrého trhu. V najbližšom období je plánované štúdiové nahrávanie vybraných skladieb.

14:00 | DJ SET | Skank
Michal Babinčák aka DJ Skank sa na tanečnej scéne pohybuje od druhej polovice 90. rokov. Zo stredoškoláka, ktorý sa z domu zvykol vypariť do legendárneho U.Clubu, sa stal uznávaný DJ a fotograf. V Nu Spirit Clube spolu s Milošom organizovali párty Leporelo_FM.

16:00 | LIVE | Andrea Bučko
Andrea Bučko je absolventkou divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave, posledné roky sa však dostáva do povedomia ako významný zjav mladej generácie hudobníkov autorov. Jej tvorba sa vyznačuje pútavými hudobnými nápadmi a citlivým prejavom autorky. Andrea vo svojej hudbe mieša viaceré žánre, počnúc jazzom, indie, slovenským folklórom, vážnou hudbou až po vplyvy francúzskeho šansónu. Texty si píše prevažne sama, no niekedy zhudobňuje aj básne od známych autorov ako Emily Dickinson či Guillaume Appolinaire. V roku 2015 vydala svoj prvý úplne nezávislý album „POLARITY“, na ktorom spolupracovala s viacerými hudobníkmi, medzi nimi aj s dlhoročnou spoluhráčkou harfistkou Máriou Kmeťkovou, s ktorou spolupracuje dodnes. Album prezentovala doma i v zahraničí. Posledné 3 roky Andrea trávila najmä za hranicami. Výrazné vplyvy v nej zanechal život v Paríži, kde vďaka projektu v umeleckej rezidencii Cité Internationale des Arts skomponovala materiál na svoj nový album „Escape“, ktorý vydala začiatkom apríla vo viedenskom vydavateľstve blankTon recordings. Piesne sa venujú téme ľudskosti, predsudkov, zakázanej lásky, dvojtvárnosti „romantického“ Paríža, ako aj pocitom mladých ľudí z neľahkej situácie vo svete. Andrea momentálne žije a koncertuje vo Viedni a v Bratislave.

17:00 | DJ SET | Hláska
Záverečný setík predvedie DJ Hláska, inak známy tiež ako RNGO. Môžete ho poznať z vysielania rádia TLIS aj množstva žúrov a ďalších akcií. V jeho setoch nájdete štýly trap, twerk, house, techno, bass či alternative.