01. 08. 2019

Evolúcia interpreta

Ako nebyť súčasťou mainstreamového šoubiznisu, ale mať i napriek tomu dostatok fanúšikov? O tejto téme bude hovoriť Erik “Losos” Horák, členovia Medial Banana a Jozef Vrábel z Billy Barman. Žánrová a generačná rôznorodosť nám ponúknu komplexný pohľad na slovenskú hudobnú scénu, v ktorej je zastúpený mix reggae, indie pop, rock či elektronika. Interpreti si spomenú na svoje hudobné začiatky a budú diskutovať o tom, aké sú možnosti pri udržaní kapely na scéne – od budovania identity po vytváranie spoluprác, akú kvalitu má životný štýl, ktorý vyžaduje neustále presuny a či sa dá plnohodnotne skombinovať s inými profesiami. Aká je skutočná tvár slovenskej hudobnej scény?


Evolúcia interpreta
Hostia: Erik “Losos” Horák  | Medial Banana | Jozef Vrábel
Moderuje: Elégia Štrbová
Organizuje: Čerstvé Ovocie
Deň | Čas: Sobota (10.8.) | 13:30
Miesto: Rádio_FM Urban Market Hangárna Grape Festivale


Erik “Losos” Horák
Autor a hudobník prezývaný Losos si našiel cestu k hudobnej produkcii a zvukovému inžinierstvu ako zakladateľ a hudobník kapiel Noisecut a Zlokot. Zameriavama sa na nahrávanie, mix, produkciu a skladanie hudby. Jeho najväčšou vášňou je hľadanie osobitého zvuku a výrazu. Spolupracoval s Parou, Korben Dallas, Saténovými Rukami, Archívnym Chlapcom či Živými Kvetmi. Povie nám svoj názor na budovanie kapely ako brandu – čo musí podstúpiť, kedy je odsúdená na zánik a naopak kedy ju čaká úspech.

Medial Banana
Vďaka chalanom z Media Banana nie je reggae hudbou minulosti! Po ska Polemicu sa s podobným uvoľneným hudobným žánrom plným pozitivizmu uplatnila na scéne práve táto kapela. Ich album kolaborácii natočený na Jamajke Inna Jamdown zaradil najrešpektovanejší reggae web Reggaeville.com do výberu najlepších albumov roka 2016. Úspech kapely stojí na základných pilieroch, ktorými sú podľa ich vlastných slov tolerancia, chill, láska k prírode, slnko a pohoda. Porozprávame sa o nevyhnutnosti byť súčasťou slovenskej scény aj s nenáročnejším ale o to atraktívnejším playlistom. A možno vás bude zaujímať, ako sa vlastne Medial Banana dopracovali ku veľkým koncertným vystúpeniam či už sólo alebo na festivalových stageoch.

Jozef Vrábel
Gitarista a spevák Jozef Vrábel, ktorý pôsobí v kapele Billy Barman, si počas diskusie spomenie na svoje hudobné začiatky. Nostalgický návrat ku kapele Vetroplach, kde sa okrem hudobnej a vokálnej stránky podieľal aj na tvorbe textov porovná so súčasnosťou. Ako sa zmenili texty, kam sa za ten čas posunul sám a takisto s Barmanmi? Prečo je také dôležité sústrediť sa aj na vizuálnu komunikáciu hudobného telesa? Billy Barman už nie je len „dobrou počúvanou“ pre násťročných fanúšikov. Ich publikum dospelo aj vďaka skutočnosti, že sa autori začali prostredníctvom hudby výrazne identifikovať s miestom svojho pôsobenia autentickým prerozprávaním historiek, ktoré sprevádzajú ich život.


Neziskovú organizáciu Čerstvé Ovocie tvorí partia kamarátov, ktorých spája záujem o dizajn, módu, umenie a hudbu, ako aj chuť prispievať svojou aktivitou k oživeniu kultúrnej scény nielen v Bratislave. Okrem Urban Marketu má ČO v talóne aj ďalšie podujatia, napr. I <3 LOKAL, JUST PLAYIN’, SINGULARCH či rubriku Čerstvé Ovocie_FM.