Felix + Lannne + diskusia Pod omietkou modernistickej architektúry
Urban Market ide online! Tento raz nebudeme nakupovať a obdivovať dizajn “made in Slovakia” ale viac sa budeme zabávať pri koncertoch a niečo nové sa dozvieme na zaujímavých diskusiách pri témach, ku ktorým máme blízko. Navyše si dáme záležať na prezentácii a tak sa môžete tešiť na vizuálnu pochúťku z priestoru, v ktorom sme vyrástli.
🍀 Projekt Urban Market Online môžete podporiť zakúpením „fejkovej“ vstupenky. Nás to poteší.
Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznie fúzia živej organickej hudby a moderného syntetického zvuku inšpirovaného hip-hopovým groovom. Juraj Peták s jeho aktuálny projektom Lannne sa cez sólovú gitaru vracia k svojim koreňom, ktoré spojil s láskou k elektronickej produkcii v podobe veľkých beatov a pulzujúcich basových liniek. Náš debutový online projekt uzavrie kapela Felix. Koncertné prevedenie albumu Koniec roka je súborom hudobných nápadov a miniatúrnych skladieb, ktoré na seba nadväzujú, majú jednotiace tempo, ale odlišujú sa od seba použitými zvukmi a kompozičným spracovaním. Skladby sú skôr melancholické a odrážajú určité obdobie autora Jakuba Tvrdíka, kedy sa mu nechcelo púšťať do veselších tém ani tvoriť skladby s textami. Čisté, biele, minimálne.
Kniha Čistá biela (je mýtus) Liany Rosinovej, ktorá vyšla pod vydavateľstvom BRaK, približuje interdisciplinárne mapovanie zrodu západnej kultúry svetla, a najmä cez postavy Le Corbusiera a Adolfa Loosa kriticky zhodnotiť pozadie neviditeľnej, ale veľmi významnej bielej v modernistickej architektúre. Kniha je filozofiou architektúry, alebo ešte presnejšie, etikou architektúry. Kniha ukazuje „temné stránky“ či „odvrátenú stranu“ bielej symboliky, ktorá začína byť v súčasnej Európe opäť nenáležite aktuálna. Ďalším hosťom diskusie je Machal Janák, moderovať ju bude Monika Bočková.
Barmani zo Skrytého baru vám ukážu ako si namiešať kvalitný drink Irish coffee ku koncertu. Vám stačí pripraviť si: 40ml Jameson Black Barrel; 120ml horúca káva; 10ml simple syrup; Vyšľahaná smotana.
27.02. | sobota | Urban Market Online: Felix + Lannne + diskusia Pod omietkou modernistickej architektúry
17:00 | diskusia | Pod omietkou modernistickej architektúry: Liana Rosinová, Michal Janák
18:00 | koncert | Lannne
19:00 | koncert | Felix
Felix
Inštrumentálne skladby robí už veľmi dlho, tentokrát to začalo dosť zvláštne. Celé sa to začalo 31.12.2017. Album „Koniec roka“ hudobného projektu Felix je kolekciou hudobných nápadov a miniatúrnych skladieb, ktoré na seba nadväzujú a majú jednotiace tempo. Odlišujú sa od seba použitými zvukmi a kompozičným spracovaním. Album tvorí 23 skladieb, ktorých názvy samé o sebe nedávajú zmysel a niektoré sa i opakujú, dohromady však tvoria určitý manuál na jeho počúvanie. Zaujímavosťou je, že album je zostrihaný dodatočne – jeho pôvodná verzia je jedno súvislé tridsaťpäťminútové pásmo, ktoré je tiež dostupné. Keďže však Jakub nepredpokladá, že bežný poslucháč počúva vyše pol hodiny jednu skladbu, pristúpil na jeho rozkúskovanie. Pod album je podpísaný projekt Felix. za ktorým stojí slovenský hudobník Jakub Tvrdík. Nové nahrávky sú odlišné od skladieb, ktoré hráva so svojou kapelou bežne na koncertoch.
Lannne
Juraj Peták aka Lannne je hudobný producent, gitarista a spevák žijúci v Bratislave. Juraj patrí medzi ľudí, ktorí sú pri Urban Markete už od jeho počiatkov, či už ako návštevník, hudobník alebo predajca. Okrem architektúry sa venuje hudbe a práve jeho koncertné vystúpenia a DJské sety boli súčasťou nejednej edície. Je spoluzakladateľom kapely Purist, v roku 2018 verejnosti predstavil svoj nový, sólový hudobný projekt. Lannne je zmesou živej organickej hudby a moderného syntetického zvuku inšpirovaného hip-hopovým groovom. Hudba chlapca z Mlynskej doliny, na ktorej spolupracuje s bubeníkom Maximom Ramacsayom a klávesákom Martinom Zaujecom, sa dá bližšie opísať ako fúzia mestských úderných beatov, klubových 808 basových liniek, hip-hopového grúvu a chytľavých gitarových partov. Na konte má jedno EP (NNN, Gergaz, 2019), ku ktorému pribudlo LP (Descender, Gergaz, 2019). Lannne debutoval singlom Bad Manners, ktorý je charakteristickým svojim gitarovým riffom. Je to prvá kritická skladba, ktorú Juraj napísal. Satira určená horúcohlavým, strmhlav sa rútiacim biznismenom, ktorí často nemajú morálne zábrany a razia si vlastnú cestu s klapkami na očiach bez ohľadu na kohokoľvek iného.
Liana Rosinová
Vyštudovala Fakultu architektúry STU v Bratislave, voľnú grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a doktorandské štúdium na Ústave dejín a teórie architektúry a obnovy. Počas štúdia absolvovala ročné štúdium japonskej kultúry na Kanazawa University.
Michal Janák
Absolvoval v roku 2012 štúdium architektúry na Sint Lucas LUCA school of arts v Ghente. Od roku 2013 pôsobí ako partner v štúdiu PLURAL, ktoré sa zaoberá architektúrou, urbanizmom a výstavníctvom. Pracuje pre viaceré kultúrne inštitúcie (Hudobné centrum, Východoslovenská galéria, Kunsthalle Bratislava, Nová synagóga). Od roku 2016 podniká urbanistický historický výskum pod vedením Prof. Henriety Moravčíkovej na Fakulte Architektúry STU v Bratislave. Píše pre slovenské tlačené a webové publikácie Kapitál a MAG DA. V rámci praxe a štúdia prednášal a zúčastnil sa akademických fór na pôdach ako Columbia University, či ENSAB Rennes. Od roku 2017 s ateliérom PLURAL podniká výskumno-produktívny projekt zameraný na súčasné stredoeurópske mesto – Projekt Bratislava.
Monika Bočková
Monika Bočková sa venuje teórií architektúry a urbanizmu počnúc 20.storočím po súčasnosť. Je spoluautorkou publikácie Bratislava (Ne)plánované mesto, na ktorej pracovala s výskumným tímom Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV. Študovala architektúru a urbanizmus na bratislavskej FAD STU, na rímskej Sapienza a viedenskej TU. Aktuálne pôsobí ako doktorandka na Ústave dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok FAD STU, kde sa venuje historickému výskumu rieky Dunaj v plánovaní mesta Bratislava. Súčasnou architektonickou scénou sa pravidelne zaoberá v kritických recenziách, v prednáškovom cykle Reflexie architektúry a vo formáte Ročenka slovenskej architektúry.
Čerstvé Ovocie, n.o. / organizátor; Martin Brix / koncept, idea a manažment projektu; Matej Chudíc a Mikuláš Procháska / koncept, produkcia a technický support; Ľubo Baran / kamera a strih; Michal Vasiľ a Mikuláš Bado/ kamera; Jozef Čabo a Matej Černušák / koncept, light design a compositing; Boris Adamčík / master electrician; Lukáš Radošovský / best boy electric; Jaroslav Pešek a Michal Kevin Paluga / zvuk a zvuková postprodukcia; Lucia Vojtišková / zvuk; Miša Chmelíčková / grafický dizajn
Hlavný partner: YIT Slovakia
Projekt z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
Partneri: Jameson; Bratislava; Inviton
Technická podpora: Rental Live; Jumpcat
Mediálni partneri: Rádio_FM
Partneri diskusií: Kalab; literarnyklub.sk; BRaK
Produktoví partneri: BIELA; Slowatch; Renové