28. 11. 2018

Folklór v novom šate, hip-hop, indie, elektoronika, world music aj trochu jazzu.

Hudobný program je s Urban Marketom nerozlučne spätý, no o tom snáď nikto nepochybuje. Aj na tohtoročnej predvianočnej edícii vám teda okrem množstva krásnych vecí ponúkneme aj možnosť stráviť príjemné chvíle na koncertoch či DJských hraniach. Svoje zastúpenie bude mať hip-hop, indie, elektronika, world music, jazz aj naše folklórne dedičstvo v novom šate. Vidíme sa na školskom dvore Gamče!

Piatok | 07.12.2018:
16:00 Multipla Selectors
18:30 La3no Cubano
20:00 Modré Hory
21:00 Tono S. DJ set

Sobota | 08.12.2018:
11:30 Pánko
12:30 Ainko
14:30 Duhan
16:30 Riava
18:00 Nina Rosa
20:00 Ľudové Mladistvá
21:00 Fallgrapp DJ set

Nedeľa | 09.12.2018:
11:00 Inso
13:00 Beyuz
15:00 Gladia Moony
16:00 MtotheG


Fiat v roku 1998 priviedol na svet nekompromisne prapodivné auto so zvláštnymi tvarmi a obrovskými sklami, ktoré dostalo meno Multipla. Rovnako nekompromisná je aj selekcia indie hitov prapodivného dua Multipla Selektors, ktoré tvoria Matej Ruman (Billy Barman) a Andreas Imrich (Talkshow). Nič hlbšie za názvom nehľadajte. Títo dvaja fešáci by si asi neodniesli cenu “najškaredšie” auto roka, práve naopak. Navyše vás roztancujú obrovskými skladbami z oblasti nezávislej hudby.

La3no Cubano je multižánrová kapela, fungujúca od roku 2005. Spočiatku išlo o zoskupenie perkusionistov, hrajúcich rytmy z celého sveta – africké, latinsko-americké, arabské, cigánske, balkánske, drum’n’bass či funky. Postupne sa k nim pridávali melodické nástroje ako husle, klávesy, saxofón či basgitara a vyprofilovala sa tak súčasná plnokrvná zostava. La3no Cubano je dobre namiešaný world music koktejl so sviežou príchuťou slovenského folklóru.

Urbanlúzri na Urban Markete. Bene, Lyrik a Roland Kánik zahrajú 7. decembra ako náš večerný hudobný hosť a bude to presne rok od krstu Luxus clanu. Medzičasom pobehali Slovensko a Česko a teraz prídu prevetrať ofiny na školský dvor v Gamči.  Bude veľa žvástov, beaty, tóny, všetko. Niektorí tvrdia, že je to rap pre tridsiatnikov, no týmto tridsiatnikom je to jedno. Ide o hudbu a tú zbožňujú. Poď sa aj ty nájsť v tom beate s Luxus clanom. Čau ty tam na Urban Markete!

Je známy ako rapper a člen zoskupenia GR TEAM, spolu s producentom Beyuzom nám priniesli retro-experiment Návraty a dnes pracuje s Vecom na projekte Ultrazvuk. Na Urban Markete sa ale predstaví ako selektor kvalitných tunes. Úderné punchlines vymení za úderné beaty, a tak sa tešíme na jeho hip-hopový dj set.

Pánko nie je klasickým príkladom hudobnej tvorby pre deti – jedná sa totiž o rodinný projekt, ktorého cieľom je zabaviť všetky vekové kategórie od škôlkara až po starého otca. Na albume Išiel Pánko sa dajú nájsť ukážky rôznych hudobných žánrov ako swing, bosanova, jazz, rock alebo aj skladby okorenené orientálnymi vplyvmi. Naživo vystupujú ako trojčlenná kapela v zložení: Julián „Pánko“ Ratica – gitara, klávesy a spev; Marek „Kvído“ Križan – basová gitara, vokály a perkusie; Janči Hergott – bicie nástroje a vokály. Niektoré texty sú prevzaté z detských ľudových piesní, no prevažne ide o inšpirácie vlastnými deťmi. “Texty piesní sú inšpirované zážitkami mojich detí – buď sú to ich vlastné príbehy alebo zachytávajú udalosti u nás doma.” dodáva Pánko.

Vinyl junkie, fanúšik nezávislého vydavateľstva Ninja Tune, ktorý svoj prvý LP set odohral už v roku 2010. Na Urban Market prináša to naj zo svojej osobnej zbierky platní, od oddychových beatov až po to najzaujímavejšie, čo bolo vylisované na Slovensku za posledné roky.

Duhan je producent, ktorý sa okrem produkcie venuje aj dídžejingu, hre na klávesových nástrojoch a štúdiovému či živému zvučeniu. Vo svojej tvorbe rád experimentuje. Náhrávanie zvukov zo syntetizátora, či samplovanie starého swingu, funku a soulu tvorí kontrast oldschoolového feelingu a moderného zvuku.

Duhan debutoval v roku 2014 prevažne inštrumentálnym albumom Back to the Future. Nahrávka vyšla aj ako limitovaný priesvitný vinyl pod hlavičkou vydavateľstva ajlavmjuzik. Nasledoval album United Gravity, ktorý spája kontrasty, obsahuje štýlovú pestrosť a retro nádych. Oproti predošlej tvorbe je charakteristický rôznorodosťou akustických nástrojov a modernejším zvukom, feeling starých zaprášených platní však zostáva. Žánrovo ho možno zaradiť pod elektroniku s inšpiráciou vo funku, soule a jazze.

Mladá bratislavská kapela kombinujúca prvky indie, popu a rocku s prímesou syntetizátorov. Minimalistická gitarová linka, úderné bicie a lyrické texty speváčky Hanky, ktoré zaručene stoja za pozornosť. To všetko vás strhne do nezabudnuteľnej zvukovej riavy. Kapela momentálne pripravuje svoj debutový album a plánuje jarné turné.

Nina Rosa je hudobný projekt, ktorý pomenovala Nina Marinová po svojom najväčšom fanúšikovi – svojej babke. Ninu dopĺňajú spolužiaci z jazzového konzervatória Michal Mihok a gitarista Tony Dlapa (ktorého mohli vidieť aj návštevníci Koncertu pre všímavých počas koncertu Prago Union).

Po roku a pol hrania majú za sebou nomináciu na Objav roka v Radio_Head Awards, koncerty a festivaly v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku či vydanie dvoch singlov. V ich piesňach sa prelínajú reálne i vymyslené jazyky spolu s reálnymi i vymyslenými štýlmi. Kapela ponúka nevšednú kombináciu worldmusic, swingu, folku a reggae hranú na gitare, akordeóne a husliach obohatenú o Ninin jedinečný hlas. Ústredné motívy piesní sa točia okolo speváčkiných najväčších vášní – lásky k hudbe i cestovaniu.

Hudobný projekt Ľudové Mladistvá vznikol je zaujímavou novinkou skladateľa a hudobníka Martina “Majla” Štefánika, ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Martinove skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Táto 9-členná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti. Hudobný projekt získal hneď niekoľko ocenení. Objav roka na Radio_Head Awards 2016, Objav roka na Bratislavských Jazzových dňoch a umiestnil sa tiež v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. V apríli 2017 získali medzinárodnú cenu JazzFruit v Prahe.

Záver sobotného večera bude patriť Fallgrapp DJ setu. Kapelu Fallgrapp neteba nijak zvlášť predstavovať. Zoskupenie okolo Jureša Líšku ovládlo ceny Radio_Head Awards v roku 2015 a tento rok získali ocenenie Album roka 2017. Pozornosť si získali aj výraznými videoklipmi k skladbám Vlasy či svojim remixom piesne od Jany Kirschner, Duch mesta. Na Urban Markete sa hlava kapely, Jureš, predstaví v úlohe DJa.

Inso je rezidentom BWO klubových nocí vo Fuge a funguje ako scratch unit na gigoch s B-Complexom. Inso sa k DJ-ingu a následne aj turntablismu dostal cez drum’n’bass a vtedajšie akcie v klube Duna, na ktoré chodil najskôr ako návštevník a následne ako interpret. Spolu s B-Complexom, Tasunom a X2umom stál za zrodom jednej z najprogresívnejších drum’n’bassových crews, 300 Hrmených. Spolu organizovali aj vydarené akcie Hromozvod v Subclube.

„Obyčajný“ DJing a hranie len jedného štýlu sa Insovi rýchlo zunovali, a tak sa dostal turntablismu. Techniku trénoval spoločne s Biomatom a Shutkom a výsledky svojej snahy prezentovali na akciách Pohotovostná Gramo Jednotka. O tom, že hodiny tréningu sa vyplatili hovorí aj fakt, že si Inso zahral na jednom pódiu s DMC majstrom sveta Kentarom. Inso aktuálne koketuje aj s digitálnymi technikami hrania, nie je to teda žiaden gramofónový fanatik. Podobne pristupuje aj k hudbe, nemá príliš v láske DJov, ktorí odohrajú celý set v jednom štýle, on sám sa nebojí niekedy naozaj šialených kombinácií.

Beyuz je dj a hudobný producent z Bratislavy, ktorý má na konte úctyhodné portfólio. Albumy s Hafnerom alebo s Tonom S. nie sú to jediné, čo Beyuza definuje. Aktuálne vydáva svoje sólové počiny vo vydavateľstve ajlavmjuzik a jeho najnovšou audio vizitkou je album Organika. Súčasne tiež pôsobí aj ako selektor vo svojej vlastnej relácii UžJeDobre_FM, ktorú každý piatok vysiela Radio_FM. Beyuzove djské sety sú plné exotiky, farieb a dobrých vibrácií. Príďte sa presvedčiť sami na Urban Market.

Gladia Moony je synth-popová elektronická kapela z Bratislavy a tvorí ju štvorica muzikantov. Tí si do svojho nového projektu priniesli pestré portfólio skúseností. Spoločným menovateľom ich tvorby je vízia futurizmu, objavovanie zvuku, nových možností i nástrojov, ale aj technológií. Kapela nadviazala na relatívne krátku existenciu hudobného projektu Núku, ktorý pôsobil v zložení Alex Lukáčová (spev), Adam Dekan (synths) a Martin Madro (bicie). Skupina medzičasom prešla viacerými zmenami.

Novovzniknutá štvorčlenná formácia Gladia Moony prichádza s hravejšou podobou svojej predošlej tvorby, pričom v personálnom obsadení ju doplnil Martin Kosorín (basgitara/synths), známy tiež z bratislavského projektu Zoo And Aquarium. Kosorín ako nadšenec techno-experimental scény často spolupracuje s nezávislými divadlami ako inovatívny muzikant prepájajúci hudbu a tanec s improvizáciou.

Jedna z postáv slovenskej hudobnej scény, zakladateľ ajlavmjuzik, vydavateľ, producent, promotér a zberateľ vinylov. Reč je o Mirovi Gajdošovi a.k.a. MtotheG, ktorého k láske k hudbe viedol už od útleho detstva jeho otec (mimochodom, bývalý dj). Vzorom mu bol taktiež starší brat Matúš, ktorý mu odhalil žánrovú pestrosť elektronickej hudby. MtotheG je veľký fanúšik J Dillu a ako dj/selektor hráva hudbu prevažne z vinylových platní. Vo svojich setoch bez okolkov mixne piesne z Kysúc a Maťka s Kubkom do aktuálnych elektronických beatov od Flaka, alebo Edith Piaf do rapového Ali Shaheed Muhhameda.