KOLABO: INDIGOLD
Spolupráca: Adrián Švec a Barbora Krejčová (Indigo wood) + Zlatý dážď (avantgardný pivovar Vysokej školy výtvarných umení)
Projekt INDIGOLD craft beer&wood vznikol ako spolupráca Indigo wood, výrobcu drevených doplnkov, so značkou Zlatý dážď, domácim malovýrobcom piva. Tento malý experiment ulahodí všetkým milovníkom kvalitného a netradičného piva. Pre súťaž KOLABO bola vytvorená limitovaná edícia 3 druhov piva ochutených drevom, ktoré boli exkluzívne na predaj na Urban Market 2018 (Spring Edition).
Do súťaže bol prihlásený INDIGOLD OAK IMPERIAL STOUT. Pivko, ktoré je silné, tmavé, s dozvukom čokolády, kávy a samozrejme s dochuťou barikového dubového dreva. Je varené z praženého sladu a kvasené belgickými kvasnicami. Do sekundárneho kvasného procesu boli pridané opálené dubové servírovacie dosky z dielne Indigo wood.
Projekt získal 3. miesto „Ceny odbornej poroty“ na Urban Markete 2018 (Spring Edition).
Ako vzniklol nápad na spoluprácu?
Pôvodným zámerom bolo uvariť pivo špeciálne pre a so značkou Indigo, ktoré by slúžilo ako propagačný prostriedok. To bol ideový odrazový mostík pre otvorenie spolupráce. Nechceli sme sa však len tak uspokojiť iba s dobrým pivom, hoci dobré pivo samozrejme nikdy nie je zlé, chceli sme predsa len vymyslieť “niečo”. To niečo, čo dá pivu dušu a celému tímu nadšenie pre vec. Urobíme, čo tu ešte nebolo!
Základná otázka, ktorú sme rozpracovali teda znela, ako môže výrobca drevených doplnkov prispieť k výrobe piva? Kde sa nachádzajú prieniky medzi našimi oblasťami pôsobenia? Samozrejme, museli sme uvažovať realisticky vzhľadom na čas a naše schopnosti. Rozoberali sme množstvo rozličných ciest, ale nakoniec sa nám hlavnou inšpiráciou stali barikové sudy a barikové chipsy, ktoré sa využívajú vo vinárstve. Drevo môže byť nie len produktom, ale aj prísadou. Tu nás poučili naši pivní kolegovia zo Zlatého Dažďa, že dávať drevo do piva nie je úplná novinka, čo sme však všetci považovali skôr za výhodu a dôkaz, že sa to dá.
A potom nám svitlo. Drevo môže byť aj prísadou aj produktom zároveň!
Od začiatku nám bolo jasné, že ideme do veľkého experimentu. Rozhodli sme sa uvariť tri pivá v malých množstvách. Vybrali sme pre každý typ piva vhodnú drevinu, z ktorej sme narezali servírovacie tácky. Food serving je totiž neoddeliteľnou súčasťou kvalitnej pivnej kultúry. V prípade čerešne a brezy boli podnosy rezané a drážkované, pri IMPERIAL STOUT sme dubové tácky ešte povrchovo spálili nad ohňom. Takto pripravené produkty boli priamo pridané do kvasných sudov vrámci kvasného procesu jednotlivých pív na približne 3 týždne.
Aký bol proces dizajnu?
Dizajn tácok bol vyrábaný s ohľadom na rozmery kvasných sudov. Samozrejme žiadne lepenie neprichádzalo do úvahy, takže všetky dosky sú z jedného kusu dreva. Hrúbku dosiek sme zámerne poddimenzovali, pretože sme chceli, aby na výsledných produktoch bol evidentný vplyv kvasného procesu. Taktiež drážky na jednotlivých podnosoch mali vytvoriť priestor pre možné krivenie dreva v oslabených častiach. Hoci výsledky sme nevedeli predvídať, snažili sme sa čo najviac podporiť deformáciu dreva, ktorá mohla prispieť k výslednej estetike produktov.
Pre Indigo wood to bola celkom nová skúsenosť od začiatku až po úplný koniec. Museli sme zmeniť pohľad na výrobok, ako na niečo, čoho proces máme v rukách. Vzdať sa dokonalosti, ktorú sa pri našich produktoch spravidla snažíme dosahovať. Zamyslieť sa nad tým, ako sa dá vytvoriť dizajn, ktorému jeho budúci pobyt v pive pridá na charizme a samozrejme tak, aby spĺňal všetky požiadavky potravinárskeho procesu.
Pre koho je projekt určený?
Cieľovou skupinou sú návštevníci a podporovatelia Urban Marketu, nadšenci a objavitelia nových pivných chutí a drevárskych experimentov. Séria pív a servírovacích dosiek INDIGOLD craft beer&wood bola vyrobená v limitovanej edícii pre Urban Market 2018 (Spring Edition) v počte do 15 kusov dosiek a do 50 fliaš na jeden typ piva. Jedná sa teda o skutočne manufaktúrnu záležitosť, bez reálnych ambícii veľkopredaja.
Čo je výstupom projektu?
Nápad uvariť pivo prišiel ešte pred samotnou iniciatívou KOLABO, ale práve vďaka nemu sme sa do toho reálne pustili. Prichádzame s neštandadným projektom, ktorý zaujme širšie publikum a hlavne spojí dve úplne odlišné odvetvia – stolárstvo a pivovar. Ich prienik človek nájde v prvom pláne iba ako drevený podpivník. Keď sme objavili, že dreviny sa používajú aj pri varení piva tak nás to inšpirovalo k posunutiu celej spolupráce. Baví nás, že drevo a pivo sú v priamom kontakte a vzájomne sa ovplyvňujú v procese celého projektu. Počas kvasenia je drevo ponorené v pive, a tým ho ochutí, pričom zároveň samotné pivo mení tvar dreviny. Oba procesy priniesli pre nás nečaký, ale určite výnimočný výsledok. Spolupráca so Zlatým dažďom je založená na osobnom kontakte a obe značky tento projekt vnímajú ako experiment, do ktorého sa remeselníci bežne nepúšťajú. Pri stretnutí sme vybrali aké druhy piva by sme chceli uvariť a vybrali k nim vhodnú drevinu, ktorá by podčiarkla chuť piva. Okrem toho sme sa museli rozhodnúť aký produkt budeme do pív “ponárať” a voilá, vzniklo naše KOLABO. Výsledok poteší zaujímavým dizajnom aj výborným pivom.
Do súťaže bol prihásený INDIGOLD OAK IMPERIAL STOUT. Pivko, ktoré je silné, tmavé, s dozvukom čokolády, kávy a samozrejme s dochuťou barikového dubového dreva. Je varené z praženého sladu a kvasené belgickými kvasnicami. Do sekundárneho kvasného procesu boli pridané opálené dubové servírovacie dosky z dielne Indigo wood.
Pokiaľ tento experiment bude mať u ľudí úspech, obe strany sú otvorené ďalším a smelším spoločným projektom.
Kto sa podielal na vytvorení projektu?
ZLATÝ DÁŽĎ
je avantgardný pivovar Vysokej školy výtvarných umení. Náš študentský pivovar napáda konzervatívne praktiky. Našou zbraňou je progresívny, nekonvenčný prístup a popieranie všetkých pravidiel. Nastolili sme nový rád. Pi rád. Zlatý dážď je prvým študentským pivovarom na Slovensku. Jeho výnimočnosť je spájaná výlučne s aktivitami VŠVU.
Krstný otec, rektor VŠVU, Stanislav Stankoci pokrstil pivovar na slávnostnom otvorení zimného prieskumu 2015 a zahájil tak jeho neodvratný úspech.
INDIGO WOOD
Indigo wood je ateliér a dielňa, v ktorej dvaja nadšenci dizajnu a remesla – Adrián Švec a Barbora Krejčová, navrhujú a vyrábajú drevené doplnky do interiéru. Ich cieľom je vyrábať produkty s trvalou hodnotou – teda s nadčasovým dizajnom, ktorý nepodlieha rýchlym trendom, a s úctou k materiálom. Značka pôsobí na Slovensku od januára 2017.
Čerstvé Ovocie vyhlásilo súťaž na vytvorenie produktov, ktorých podmienkou bolo, aby vznikli v spolupráci s rôznymi umeleckými a kreatívnymi odbormi, aby vznikli v tíme a boli čo najviac originálne a jedinečné. V duchu témy „spolupráca“ bolo cieľom spojiť kreatívnych ľudí z rôznych umeleckých a kreatívnych odvetví, aby vytvorili tím, ktorý pri príležitosti jarného Urban Marketu zrealizoval jedinečný produkt, či dizajn. Tieto kolaborácie boli vystavené na Fakulte architektúry a tie najlepšie aj ocenené.