03. 08. 2015

INSPIRE MAGAZINE diskusia: Ako Výšivka opäť prerazila v módnom priemysle

hostia: Juraj Zajonc, etnológ pôsobiaci na Ústave etnológie SAV, autor viacerých knižných publikácií venujúcich sa ľudovej kultúre so zameraním na tradičnú textilnú kultúru a výtvarný prejav / Dana Kľučárová, generálna riaditeľka ÚĽUV (Ústredie ľudovej umeleckej výroby) / Ľubica Poncik, textilná a odevná dizajnérka, jej modely sú silne inšpirované ľudovou výšivkou
čas: 15.8. (sobota) / 10:00 – 11:00
miesto: Urban Market 2015 (Summer Edition) na festivale GRAPE

„To čo máš na sebe, si ušla z Východnej?“ Toto sa ťa dnes už len tak ľahko niekto nespýta. Pokojne si nosíme kúsky z ľudových krojov ako súčasť outfitu. Sedíme na vzorovaných tulivakoch, z obrazov na stenách na nás kričia vyšívané slogany, pijeme čipkované pivo, zdvíhame telefóny s ornamentálnymi krytmi  a predlaktia nám zdobia tetovania s ľudovým motívom. Tradície sa nám jednoducho vryli pod kožu.  Nie, nie sú to už len dresy slovenskej hokejovej reprezentácie či logo Tatratea. Ľudový  vzor je móda. A móda je všade.

O tom, čo ľudový vzor pre nás znamená a prečo sa znovu používa v takom rozsahu, sa Inspire Magazine porozpráva s významným etnológom Jurajom Zajoncom, generálnou riaditeľkou ÚĽUVu Danou Kľučárovou a dizajnérkou Ľubicou Poncik.

Diskusiu si pre vás pripravil INSPIRE MAGAZÍN – magazine with a difference: www.inspire-magazine.sk.