Isama Zing + diskusia Design made in Slovakia
Urban Market ide online! Tento raz nebudeme nakupovať a obdivovať dizajn “made in Slovakia” ale viac sa budeme zabávať pri koncertoch a niečo nové sa dozvieme na zaujímavých diskusiách pri témach, ku ktorým máme blízko. Navyše si dáme záležať na prezentácii a tak sa môžete tešiť na vizuálnu pochúťku z priestoru, v ktorom sme vyrástli.
🍀 Projekt Urban Market Online môžete podporiť zakúpením „fejkovej“ vstupenky. Nás to poteší.
Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznejú rôznorodo poprepájané žánre súčasnej elektronickej hudby v podaní klubového projektu Jonatána Pastirčáka. Kombinácia modulovaných field recordings s industriálnymi beatmi a krehkými melódiami nepriamo ilustruje dozvuk civilizačnej strojovosti, ktorá sa v tvorbe Isama Zinga organicky rozdeľuje a znovu spája v celok skladieb. Koncert vyšperkovaný glitchovým vizuálom v réžii Damiána Pastirčáka “is [əˈmāziNG]” klubový zážitok doma v obývačke. Odporúčame mohutný soundsystém a koláče susedom.
Urban Market každoročne do ulíc Bratislavy a medzi jej obyvateľov a obyvateľky prináša okrem hudby, jedla, možnosti socializácie a rozvoja komunít, hlavne súčasný slovenský dizajn. Pre aktuálnu pandemickú situáciu sa však väčšina takýchto aktivít nedá rozvíjať. Rozhodli sme sa preto v diskusiu s našimi hosťkami Sylviou Jokelovou, prorektorkou na VŠVU a Ľubicou Hustou, riaditeľkou Bratislava Design Week, reflektovať prezentáciu dizajnu na Slovensku a akú úlohu by mali alebo zohrávajú pri nej rôzne festivaly a trhy. Pozrieme sa aj na to ako pandémia zasiahla vyučovací proces na katedre dizajnu na VŠVU a zodpovieme si aj otázku, či je slovenský dizajn svetový.
Barmani zo Skrytého baru vám ukážu ako si namiešať kvalitný drink Jameson, Ginger&Lime ku koncertu. Vám stačí pripraviť si: 50ml Jameson ; 150ml Ginger ale; 1/6 limetky.
26.02. | piatok | Urban Market Online: Isama Zing + diskusia Design made in Slovakia
19:00 | diskusia | Design made in Slovakia: Sylvia Jokelová, Ľubica Hustá
20:00 | koncert | Isama Zing
Isama Zing
Producent, hudobník a skladateľ filmovej hudby Jonatan Pastirčák, vystupujúci pod pseudonymami Isama Zing a Pjoni, pôsobí na československej hudobnej scéne už vyše 15 rokov. Isama Zing vznikol z potreby odlíšiť jeho ambientnejšiu a experimentálnejšiu polohu od tej klubovej, ktorá je viac postavená na beatoch. Jonatán vo svojich 10 rokoch založil duo Tucan, s producentom Adamom Matejom, neskôr vytvorili elektronický projekt Ing Midget & Pjoni, ktorý vyústil do ich sólových dráh. V súčasnosti okrem svojich performance, hráva aj s pesničkárkou Katarzia, s ktorou sa stretli pri spolupráci na hudbe do divadelnej hry pre SND, Antigona. Jonatan sa v posledných rokoch podieľal na produkcii mnohých výrazných albumov na českej a slovenskej scéne, ako napríklad Zvíře jménem podzim – Září, Zrní – Nebeský klid, Katarzia – Antigona a na jej poslednom albume Celibát. Skomponoval hudbu do filmov Špina, V Síti, Mečiar a ďalších. Zároveň je autorom viacerých audiovizuálnych inštalácií, v spolupráci s vizuálnych géniom Janom Šickom.
Sylvia Jokelová
Produktová dizajnérka, ktorá je výrazným zjavom na scéne produktového dizajnu a konceptuálneho dizajnu. Dlhodobo vyučuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde je vedúcou ateliéru Experimentálny dizajn a predovšetkým je činná vo vedení školy ako prorektorka pre pre grantovú a projektovú činnosť. Jej prístup väčšinou spočíva v tom, že sa snažím robiť protiváhu väčšinovému názoru.
Ľubica Hustá
Vyštudovala na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, odbor veda o výtvarnom umení. Už ku koncu štúdia sa začala profilovať smerom k dizajnu. Najprv k jeho histórii, ale postupne zistila, že aj súčasná scéna je veľmi zaujímavá, len sa nemá kde prezentovať v takej forme, ako to poznáme zo zahraničia. V roku 2009 spolu so Sylviou Jokelovou založila festival Dizajnvíkend, ktorý sa v roku 2013 zmenil na Bratislava Design Week. Pracovala aj v SAV, v Slovenskom centre dizajnu, či Českom centre v Bratislave. Ľubica Hustá je dnes riaditeľkou festivalu Bratislava Design Week, ktorý každoročne prináša množstvo umelcov a tvorcov z celého sveta.
Stanislav Krajči
Stanislav Krajči vyštudoval magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri IN – Ilony Nemeth. Okrem toho bol poslucháčom Kurátorských štúdií a jeden zo zakladateľov „verejnej obývačky živých tém” Kalab, kde sa venuje vystavovaniu diel študentov a študentiek VŠVU. Predtým pôsobil ako mediátor v Kunsthalle Bratislava. Dnes je súčasťou jadra otvorenej platformy Stojíme pri kulture, v ktorej sa stretáva vízia širšej umeleckej a kultúrnej obce o kompetentnejšom, transparentnejšom a férovejšom fungovaní rezortu kultúry. Vo svojej tvorbe sa zaujíma o paradoxy medzi novými technológiami a objavmi a ich dopadom na myslenie jednotlivcov či život komunít. Žije a tvorí v Bratislave.
Čerstvé Ovocie, n.o. / organizátor; Martin Brix / koncept, idea a manažment projektu; Matej Chudíc a Mikuláš Procháska / koncept, produkcia a technický support; Ľubo Baran / kamera a strih; Michal Vasiľ a Mikuláš Bado/ kamera; Jozef Čabo a Matej Černušák / koncept, light design a compositing; Boris Adamčík / master electrician; Lukáš Radošovský / best boy electric; Jaroslav Pešek a Michal Kevin Paluga / zvuk a zvuková postprodukcia; Lucia Vojtišková / zvuk; Miša Chmelíčková / grafický dizajn
Hlavný partner: YIT Slovakia
Projekt z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
Partneri: Jameson; Bratislava; Inviton
Technická podpora: Rental Live; Jumpcat
Mediálni partneri: Rádio_FM
Partneri diskusií: Kalab; literarnyklub.sk; BRaK
Produktoví partneri: BIELA; Slowatch; Renové