31. 07. 2018

Je LGBTI komunita strašiak spoločnosti?

Trojica aktivistov bude diskutovať o rodovej rovnosti a predsudkoch, ktoré má verejnosť voči komunite LGBTI. Akú kvalitu má život s touto nálepkou v 21. storočí, kedy sa spoločnosť primárne delí na dve skupiny- tú ktorá LGBTI považuje za neprirodzenú a hanlivo sa o nej vyjadruje a tú, ktorá žiada jej zrovnoprávnenie? Týka sa táto téma aj heterosexuálne orientovanej časti populácie? Mala by sa vyjadrovať ku právam osôb, ktorých presvedčenia s ňou nesúvisia? Je zdravé, keď partneri rovnakého pohlavia vychovávajú deti? Je transrodovosť iba výstrelkom doby? Točí sa celý život LGBTI skupiny iba okolo ich orientácie v snahe upútať alebo je možné začleniť sa aj do spoločnosti, ktorá má problém ju prijať? Mlčať alebo sa vyjadrovať, stretávať a aktívne sa dožadovať práv? Je Grinder horší ako Tinder? A patrí vôbec táto téma na festival?


LOVE FOR ALL: Je LGBTI komunita strašiak spoločnosti?
Hostia: B-complex | Roman Samotný | Róbert Pakan
Moderátor: Elégia Štrbová
Deň | Čas:  11.08. (sobota) | 18:00
Miesto: Urban Market 2018 (Summer Edition) na Grape Festival 2018


B-complex
DJka Matija vystupujúca pod menom B-complex je uznávaná hudobníčka a producentka preferujúca žáner drum&bass. V minulosti sa verejne sama zaradila ku bi-gender skupine a ako Matej Lenický prestala potláčať aj svoju ženskú stránku. Sama tvrdí, že sa cíti ako žena, no nezanevrela ani na svoju mužskú stránku. Aktívne prezentuje nielen tému, ktorá sa jej bytostne dotýka, ale aj LGBTI. I napriek konzervatívnej spoločnosti sa s hrdosťou vyjadruje tiež k ostatným spoločenským témam a je akousi ambasádorkou nového myslenia presahujúceho obmedzenia tzv. rodovej ideológie.

 

Roman Samotný
Člen tímu organizácie Dúhový Pride, Iniciatíva Inakosť a prevádzkovateľ Tepláreň Café. Porozpráva o tom, ako je možné viesť trpezlivý dialóg s odporcami LGBTI a stratégiách, ktoré by mohli byť priaznivé pre obe strany. Bude sa Slovensko navždy báť Dúhového Pride-u alebo je možné urobiť našu spoločnosť otvorenú novým podnetom? Nezabudne povedať ani o svojich aktivitách, fungovaní Tepláreň café a o slobode a obmedzeniach, ktoré prináša homosexualita.

 

Róbert Pakan
Aktivista, dramatik a organizátor festivalu Drama Queer. Aké miesto má LGBTI komunita v slovenskej kultúre? Sú témy, ktoré s ňou súvisia tabu v umení alebo im je poskytnutý dostatok priestoru? Je možné spoločnosť vzdelávať formou tematicky zameraných divadelných predstavení či literárnych textov? Róbert Pakan sa bude primárne vyjadrovať k umeleckému odvetviu, no cudzí mu nie je aj široký okruh tém. Povie napríklad aj o tom, aké je to byť súčasťou iniciatívnej skupiny ľudí, ktorú pohoršilo napomenutie lesbickej dvojice po tom, ako si slušne prejavovali sympatie v jednej z bratislavských kaviarní.