28. 11. 2018

Kaviareň plná literatúry, rozhovorov a diskusií.

Počas Urban Market víkendu sa jedáleň na Gamči premení na útulnú kaviarničku s príjemným programom. Príďte sa zohriať, oddýchnuť si a zároveň spoznať novinky na slovenskej literárnej scéne alebo si vypočuť zaujímavé diskusie. “Aké dedičstvo zanecháme svojim deťom?” sa pýtame nielen my, ale aj Dominika Doniga a Lenka Micháliková, ktoré sa na túto otázku pokúsia odpovedať z mikrobiologického hľadiska. O tom, ako fungujú tradície v slovenskom biznise, budú zase rozprávať dizajnérka Petra Tóth a zakladateľ brandu Fusakle, Ján Angus.

Milujete literatúru? Tak si nenechajte ujsť uvedenie knihy Zlá štvrť, ktorú predstavia autor Marek Vadas a ilustrátorka Daniela Olejníková. Premiérovo budete môcť spoznať aj knihy Spevník od Borisa Ondreičku a Samoláska a Spolulásky od Šimona Ondruša. No, a ak radšej počúvate, než čítate, tak vám bude po chuti premiéra audioknihy Ruzká klazika od Daniela Majlinga, ktorú prerozprával Robert Roth.

Piatok | 07.12.2018:
19:00 Dominika Doniga & Lenka Micháliková – Aké dedičstvo zanecháme svojim deťom?

Sobota | 08.12.2018:
13:00 Marek Vadas & Daniela Olejníková – Zlá štvrť | uvedenie knihy
15:00 Daniel Majling & Robert Roth – Ruzká klazika | uvedenie audioknihy
17:00 Boris Ondreička – Spevník | premiéra knihy
19:00 Petra Tóth & Ján Angus – Tradície v slovenskom biznise

Nedeľa | 09.12.2018:
15:00 Šimon Ondruš – Samoláska a Spolulásky | predstavenie knihy


Aké dedičstvo zanecháme svojim deťom: Ako si zachovať zdravé gény, ochrániť sa pred rezistenými baktériami a zmierniť následky chemického znečistenia.

Diskusia mikrobiologičky Lenky Michalíkovej a Dominiky Donigy prinesie zaujímavé poznatky o vplyve organických olejov na baktérie a bakteriálne znečistenie. Dozviete sa, čo ohrozuje rovnováhu ľudského mikrobiómu a o jeho kľúčovej funkcii pre zdravé fungovanie imunitného systému. Budeme diskutovať aj o následkoch nadužívania antibiotík a ich vplyvu na vznik rezistentných baktérií, ale aj spôsobe prevencie pred týmito baktériami. Dotkneme sa aj otázky starnutia a prevencie degenerácie buniek. V neposlednom rade predstavíme možnosti vylúčenia nebezpečnej toxickej a syntetickej chémie z každodenného života a o jej nahradení čistými prírodnými prostriedkami s ešte väčšou silou a účinkom.

Zakladateľka značky organickej biokozmetiky MALINNA° brandujúcej formuly vyvinuté v rodinnej firme. Je hlasovou koučkou a opernou speváčkou. Účinkovala v predstaveniach na Slovensku aj v zahraničí. Dva roky žila v rakúskom Innsbrucku. V roku 2017 spolu s otcom rozbehla rodinnú firmu Malinna, ktorá vyrába organickú kozmetiku. Nedávno k nej pribudla sesterská značka Chistee, produkujúca prírodné čistiace prostriedky.

Mikrobiologička, podieľajúca sa na testovaní značiek MALINNA° a CHISTEE. Pôsobí ako odborný asistent a správca pre Katedru Laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve. Zároveň pôsobí ako laboratórny diagnostik v mikrobiologickom laboratóriu AnalytX s.r.o.. Vyučuje predmety Bioštatistika, Seminár k bakalárskej a diplomovej práci, vedie cvičenia k predmetom Mikrobiológia I. a Mikrobiológia II., Genetika a Vyšetrovacie metódy v genetike. Vedecko-výskumnú oblasť zameriava na analýzu antibiotickej rezistencie na regionálnej úrovni. Prostredníctvom štúdie HOSPITAL-ENVIRO-REZ sa venuje monitorovaniu situácie v oblasti rezistencie na antibiotiká u environmentálnych izolátov baktérií z lôžkových zdravotníckych zariadení na Slovensku. Je členom Československej společnosti mikrobiologickej (ČSSM).


Marek Vadas & Daniela Olejníková – Zlá štvrť | uvedenie knihy

Diskusia so spisovateľom Marekom Vadasom a ilustrátorkou Danielou Olejníkovou aj o ich ilustrovanej knihe Útek, aj o novej knihe Zlá štvrť, aj o všeličom inom.

Prozaik a publicista, poradca kráľa v kamerunskom Nyenjei, laureát ceny Anasoft litera 2007. Jeho rukopis je ovplyvnený africkým štýlom rozprávania, v ktorom sa mieša skutočnosť a fantázia, mágia a čierny humor, absurdita a temné existenciálne tóny. Vydal zbierky poviedok Malý román (1994), Prečo sa smrtka smeje (2003), Liečiteľ (2006), Čierne na čiernom (2013) a knihy pre deti Rozprávky z čiernej Afriky (2004) a Útek (2016).

Štúdium na Vysokej Škole Výtvarných umení v Bratislave ukončila v roku 2011 a dokončila niekoľko ilustračných projektov: Miro Čársky – O Basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (ASIL o.z.), trilógia Martina Vopěnku Spiace mesto, Spiaca spravodlivosť a Spiace tajomstvo (Trio/Fragment), Mahábhárata (Argo) a V melónovom cukre (Artforum), ktorá vyhrala aj Cenu za grafickú úpravu (NKS 2010), knihy Trinásť (Perfekt) a Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy (Perfekt) od Jany Bodnárovej, autorskú knihu Liek pre Vĺčika (ASIL 2013) a spolu s Damiánom Pastirčákom knihu Vie, čo urobí poetky Kataríny Kucbelovej (Artforum 2013), ktorá sa dostala do kolekcie Najkrajšie knihy Slovenska. V roku 2014 ilustrovala ešte dve publikácie: knihu Daniela Pastirčáka O kresbe čo ožila (Slovart) a rozprávky Zuzany Csontosovej Zatúlaný gombík (Nota Bene). Nasledovala až encyklopedická kniha Jiřího Dvořáka Havětník/Hávedník (Baobab/Artforum, 2015), ktorá bola ocenená ako Nejkrásnější česká kniha v roku 2016 a podľa ktorej vznikla aj výstava s Bystríkom Vančom Obrázky kúzelné a hávedné. Rok 2016 patril dvom knihám: Útek Mareka Vadasa (Brak) a Neviditeľné mestá Itala Calvina.

Zlá štvrť  – Zapadnutý bar na okraji tropického veľkomesta čaká na apokalypsu. Je čas rekapitulovať a cesta do minulosti je rovnako neznáma, tajomná a nebezpečná ako očakávaný koniec. Rozprávač sa vyzná vo všetkom, iba vo vlastnom živote nie, a ani sám netuší, ktorý z príbehov je jeho a ktorý niekde začul. Realita, túžby a zlé sny sa tak stretávajú v neobvyklej mozaike textov, plných irónie i kúzla Afriky. Kniha vychádza s obálkou v 4 variantoch s ilustráciami Daniely Olejníkovej.

Útek – Kniha Útek spisovateľa Mareka Vadasa je správou o fantastickej ceste malého chlapca a jeho psa Alana naprieč mestami, krajinami a kontinentmi, na ktorých sa hrdinovia príbehu stretávajú s priateľstvom i odmietaním. Obyvatelia miest sú zosobnením vlastností, ktoré vedú k predsudkom, k odmietaniu čohokoľvek cudzieho a k pohodlnému ospravedlneniu svojho nezáujmu o osudy iného človeka. Dobrodružný príbeh je však aj príležitosťou nazrieť do sveta ľudí, pre ktorých je putovanie cez rozsiahle územia životnou nevyhnutnosťou, a to zvlášť v čase, kedy sa civilizačné pohyby stali témou číslo jeden aj u nás. Vďaka spojeniu imaginatívneho textu Mareka Vadasa a ilustrácií Daniely Olejníkovej sa tak pred nami odkrývajú zdanlivo ďaleké, exotické krajiny a ich ľudia, ktorí sú však v skutočnosti omnoho bližšie, ako sme si mysleli.

Moderátor – Mário Gešvantner


Daniel Majling & Robert Roth – Ruzká klazika | uvedenie audioknihy

Ruzká klazika, zbierka poviedok zostavených a preložených dramaturgom Slovenského národného divadla Danielom Majlingom sa dočkala zvukovej podoby. Ako audioknihu ju načítal sám Robert Roth. Uvedenie a diskusiu povedie dvorný moderátor Daniela Majlinga Rudi Rus.  

Dramaturg Slovenského národného divadla. V Česku mu vyšiel debutový komiks Rudo a prozaicky debutoval knihou Ruzká klazika. V roku 2018 mu vyšiel nový komiks Zóna (vyd. BRAK).

Začínal v Detskej rozhlasovej dramatickej družine, na Konzervatóriu v Bratislave vyštudoval hudobno – dramatický odbor. Pôsobil v Divadle Jána Palárika v Trnave, v Divadle Nová scéna v Bratislave a v Bábkovom divadle v Žiline. V roku 2000 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Na doskách SND stvárnil mnoho obdivuhodných kreácií, okrem iných sa zaskvel v Tangu Sławomira Mrożeka alebo v dielach z pera Williama Shakespeara Búrka a Antonius a Kleopatra.

Herecké umenie predviedol Roth aj na filmovom plátne. Zahral si napríklad v snímkach Anjel milosrdenstva (1993), Ženy môjho muža (2009), Bratislavafilm (2009), Tigre v meste (2012) alebo Zázrak (2013). V najnovšom filme Juraja Lehotského Nina (2017) sa predstavil v úlohe otca dievčaťa z rozpadávajúcej sa rodiny. V roku 2008 získal Robert Roth cenu DOSKY (Divadelné ocenenia sezóny) v kategórii najlepší mužský herecký výkon za postavu Hamleta v inscenácii Williama Shakespeara Hamlet a v roku 2010 v tej istej kategórii za postavu Hollého/Rotha v inscenácií HOLLYROTH, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá. Okrem toho je držiteľom Krištáľového krídla za rok 2010 v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie.

Moderátor – Rudi Rus


Boris Ondreička – Spevník | premiéra knihy

Opus magnum Borisa Ondreičku vznikalo niekoľko rokov. Spevník je slovenským debutom píšuceho kurátora, výtvarníka a speváka Borisa Ondreičku vychádzajúcim vo vydavateľstve Brak túto jeseň. Rozmerne retrospektívny Spevník obsahuje 61 Spevov na bezmála 700 stranách kvázi-fenomenologicky zahŕňajúcich reflexie na pravdu, šťastie, chuť, slobodu, lásku, umenie… a poéziu samu. Korene niektorých textov siahajú až do začiatku 90. rokov, sú však všetky posledný rok „prebásnené“ do úplne novej podoby.

Kurátor, umelec, autor, od roku 1987 spevák a textár skupiny Kosa z nosa. Ondreička bol od 2002 do 2011 riaditeľom občianskeho združenia tranzit.sk, Bratislava. Od roku 2012 je kurátorom zbierky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viedeň. Tam spolu/kurátoroval Rare Earth, Supper Club, Tomorrow Morning Line, Olafur Eliasson „Green light—An Artistic Workshop“, Discusiones & Demostraciones a 6 sezón frekvencie performatívnych Ephemeropteræ, ako aj seminár Forgotten Space, The Alchemical Paradigm a ďalšie. V minulosti spolu/kurátoroval aj bienále európskeho umenia Manifesta 8, Murcia, Cartagena, ES, Being The Future, Palast der Republik, Berlín, DE, Symposion / The Event, Birmingham, UK, Auditorium, Stage, Backstage, Frankfurter Kunstverein, DE, Otázka vôle pre OSF, Bratislava alebo Empire of The Senseless v pražskej Meet Factory. a individuálne projekty Lois & Franziska Weinberger, Stano Filko, Miloš Laky, Denisa Lehocká, a ďalšie. Spoluzaložil Spoločnosť Júliusa Kollera. Jeho umelecké projekty boli realizované na Manifesta 2, Luxembourg, L, Benátskom- (Česko-slovenský & Roma pavilóny), Pražskom-, Gyumri-, Torino-, Anzengruber-, Taipei-, Athens- , Kyiv-, Jakarta- bienále; MoMA-PS1 NYC, USA, New Museum, NYC, USA, BAK Utrecht, NL, Smak, Gent, BE, Tramway Glasgow UK, Fondazione Sandretto Regaudengo Turin, IT, Air de Paris, Paríž, F, Frankfurter-, Kölnischer-, Badischer-, Münchener-, Stuttgarter Kunstverein-och, DE, Kiasma, Helsinki, FI, HKW, Berlin, DE, ACAF, Alexandria, EG, Slovenská a Česká národná galéria, Moravská galéria, Secession, Mumok, Kunsthalle, TQ, Viedeň, AT, Donaufestival, Krems, AT, Magazin 4, Bregenz, AT, a ďaľšie. Zbierka jeho vizuálnej poézie HI! lo. bola vydaná v jrp Ringier, CH a One Second / Out of Time v Revolver, DE. Prednáša a vydáva medzinárodne. Jeho zbierka textov SPEVNÍK je v očakávaní vo vydavateľstve Brak. Ondreička je pravidelným prispievateľom slovenského mesačníka Kapitál. V súčasnosti spolu s Václavom Janoščíkom vedie dlhodobý projekt TBA21 a pražskej AVU Class of Intrepretation.

Moderátor – František Malík


Tradície v slovenskom biznise

Produkty s tematikou slovenských tradícií sa tešia na Slovensku veľkej obľube. Folklórne vzory, ľudové tradície či dedičstvo našich predkov. Aké je pracovať s nimi v biznise? Je rozdiel predávať takýto špecifický produkt? Prečo sa vraciame k tradíciám? Na tieto a podobné otázky sa zameriame v našej diskusii.

Petra Tóth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorý vo svojej tvorbe využíva slovanské ornamenty a pretvára ich do sofistikovanej súčasnej tvorby.

Pracoval dlhé roky v oblasti marketingu a reklamy. Odišiel do zahraničia a po návrate na Slovensko sa v roku 2015 pustil do projektu obľúbených ponožiek vyrábaných na Slovensku s názvom Fusakle.


Šimon Ondruš – Samoláska a Spolulásky | predstavenie knihy

Knižný debut pouličného básnika Šimona Ondruša je zrkadlom vzťahov, či skôr ich úlomkov. V rozhovoroch muža a ženy sa jagajú fragmenty samolásky, čriepky škriepok, ale i poetických okamihov nehy a spolulásky. Divadelná hra so slovami, avšak bez deja zachádza až tam, kde slová prestávajú byť hrou a tí vo vzťahu sa už nevzťahujú. Alchýmia samohlások i spoluhlások a metaforizovanie zaužívaných fráz prekračuje hranice harmónie so úmyslom nachádzať doposiaľ nepočutý humor. Ten je častokrát jediným východiskom zo spleti nedorozumení a bludiska pokrivených zrkadlení lásky.

Pouličný básnik, zimujúci dokumentarista, nadšenec tanca. Časť štúdií absolvoval v Bruseli, tvorí televízne dokumentárne filmy. Od roku 2013 píše na písacom stroji básne na želanie na trhoch, festivaloch a po kaviarňach. Založil skupinu pouličných básnikov Tvorlístok, venuje sa aj instantnej poézii, na sociálnych sieťach publikuje ako Slovník cudzích snov. Nadovšetko miluje ľadovú vodu, štýl a dych.