21. 05. 2019

Keď móda pomáha, alebo pridaná hodnota v móde

Móda – téma plná paradoxov. Očarujúca, kreatívna, inšpiratívna. Okrem toho je to veľký biznis, po celom svete zamestnáva milióny ľudí. Žiaľ ukazuje sa, že móda je nebezpečná, ohrozujúca a zaťažujúca pre planétu. Priamo znečisťuje náš vzduch, rieky, pôdu a ovplyvňuje náš život.  Týka sa všetkých, či chceme alebo nie, každé ráno sa musíme obliecť.

Aká je pridaná hodnota v móde? Existuje v tejto dobe ešte niečo také? Dá sa vôbec módou pomáhať? Zistíme to spolu s Ivanou Maleš (Inštitútu cirkulárnej ekonomiky), Jurajom Kunákom (EKOCHARITA), Anitou Virág (AWAclothes) a Soňou Vidiečanovou (Créeme) v diskusií, ktorú moderuje Zuzana Kotuliaková.


Keď móda pomáha, alebo pridaná hodnota v móde
Hostia: Ivana Maleš (Inštitútu cirkulárnej ekonomiky) | Juraj Kunák (EKOCHARITA) | Anita Virág (AWAclothes) | Soňa Vidiečanová (Créeme)
Moderátor: Zuzana Kotuliaková
Deň | Čas:  01.06. (sobota) | 14:30
Miesto: Urban Market 2019 (Spring Edition)


Ivana Maleš sa narodila v Novom Sade, Srbsku. V roku 1998 prišla na Slovensko študovať Environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte, UK v Bratislave. V roku 2003 ukončila štúdium na Katedre krajinnej ekológie. Po ukončení štúdia začala pracovať v oblasti odpadového hospodárstva. 15 rokov sa venuje téme odpadového hospodárstva v súkromnej a najmä v komunálnej sfére. Je tvorcom niekoľkých koncepcií pre reformu odpadového hospodárstva na komunálnej úrovni a spoluzakladateľkou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, kde momentálne pôsobí. V súkromí sa snaží o zero waste spôsob života – tvorí iba 4% zmesového komunálneho odpadu. O tejto téme aktívne bloguje na svojom blogu Nezmar. Žije v Bratislave, je vydatá, má jednu dcéru. Rada cestuje na nové miesta, kde predtým ešte nikdy nebola. Rada číta knihy, má rada severské filmy a od detstva ju fascinujú sopky.


Juraj Kunák vyštudoval právo vo Vilniuse, v Litve. 7 rokov pôsobil v medzinárodných advokátskych kanceláriach vo Vilniuse, Bruseli, Viedni a v Bratislave. Po príchode na Slovensko sa však začal venovať odpadovému hospodárstvu a ekológii. V roku 2016 založil projekt EKOCHARITA SLOVENSKO SLOVENSKU, ktorý je momentálne najrýchlejšie rastúcim a najväčším ekologickým a charitatívnym startupom na Slovensku v oblasti zberu, opätovného použitia a recyklácie použitého textilu a šatstva. EKOCHARITA dokáže použité šatstvo a textil nielen efektívne vyzbierať, ale rovnako zabezpečiť aj jeho opätovné použitie a následnú recykláciu v zmysle hierarchie odpadového hospodárstva. EKOCHARITA na Slovensku pôsobí viac ako tri roky. 


Anita Virág študovala módny a odevný dizajn v Budapešti. Po dokončení štúdia založila značku AWAclothes. Jej prvá kolekcia Požoň sa inšpirovala Bratislavskou architektúrou. V novom projekte Nabudúce. sa venuje téme domáceho násilia páchaných na ženách. Cieľom kolekcie je poukázať na problematiku, ktorá bola dlho tabuizovaná. Kolekciou sa podporuje organizácia Aliancia žien, ktorá pomáha týraným ženám. Nová kolekcia chce podať svedectvo o násilí na ženách, chce, aby ľudia  spolu hovorili a žiadali ho zastaviť. Rozhodli sme sa použiť módu ako informačné médium, pretože oblečenie zatiaľ nosí každý.


Soňa Vidiečanová je zakladateľkou udržateľnej značky Créeme, kde podľa vlastného cradletocradle dizajnu vyrábajú každodennú spodnú bielizeň  pre ženy. Používajú len naturálnú nefarbenú a organickú bavlnu, na ktorú počas pestovania neboli použité žiadne pesticídy a počas výroby žiadne syntetické farbivá. Ich dizajnom podporujú zdravie, pohodlie a krásu ženy, zároveň chránia životné prostredie.


V spolupráci s: Fakulta architektúry STU a DAAD
Umeleckú časť projektu finančne podporil: Fond na podporu umenia
Partneri: Bratislava – hlavné mesto SR | Excelent | Jameson Irish Whiskey | Fedrigoni Slovensko
Mediálni partneri: Bigmedia.sk | Denník N | .týždeň | Radio_FM | Bratislavské noviny | REFRESHER | CITYLIFE.SK | Zoznam.sk
Predpredaj: PREDPREDAJ.SK

Nad formátom Urban Marekt v roku 2019 prebral záštitu pán primátor Matúš Vallo má rád Bratislavu.