24. 05. 2019

KOLABO – výstava autorských produktov

Čo majú spoločné Henri Matisse, Neil Armstrong, Tomáš Baťa, J. D. Salinger alebo Dmitrij Mendelejev s Urban Marketom? V podstate nič. Ale predsa len čosi. V roku 2019 oslavujú výročie!

ČO – Čerstvé Ovocie vás pozýva na druhý ročník výstavy s názvom KOLABO, ktorej cieľom bolo vytvorenie produktov autorského dizajnu na tému “výročie”. Ako by mal vyzerať produkt vhodný na výročie? Čím by ste oslávili jubileum? Čo by ste darovali oslávencovi k okrúhlym narodeninám? Odpoveďou je 13 jedinečných produktov, ktoré budú odprezentované na výstave počas 10. ročníka Urban Marketu / Urban Market 2019 (Spring Edition) v rámci DAAD.

Cieľom bolo vytvorenie autorského produktu na tému výročie alebo jubileum, ktoré sa odohrá v roku 2019. Výročie, ktoré pre prihlásených autorov niečo znamená. Úlohou tak bolo vytvoriť produkt, ktorým by si toto výročie uctili, ktorým by ho oslávia alebo inak na neho reagovali. Mohlo ísť o narodeniny, udalosti, či poctu človeku, slávnej osobnosti.

Zapojené projekty:


✅ 10 ročné hodiny
🎉 10. ročník Urban Marketu
🔨 Pavol Orvan (Steampunk Fantasy)


✅ ARABESKY
🎉 150. výročie narodenia Henriho Matissa
🔨 Mgr. art. Kamila Gemerská


✅ Atmos H2O
🎉 150. výročie periodickej tabuľky chemických prvkov
🔨 Markéta Kettnerová (BrandKettner)


✅ GUĽA
🎉 100. rokov od narodenia výnimočnej, silnej, pracovitej a úžasne vtipnej ženy, matky 10-tich detí, Veronikinej babky alebo akékoľvek okrúhle výročie
🔨 Veronika Uhrecká a Jozef Uhrecký (UHRECKI)


✅ HOLDENKY
🎉 100. výročie narodenia J. D. Salingera
🔨 Denisa Kovácsová a Jano Wajcko Vajsábel


✅ HVIEZDNA DEKA
🎉 50. výročia pristátia človeka na Mesiaci
🔨 Denisa Kovácsová a Jano Wajcko Vajsábel


✅ Moon
🎉 50. výročia pristátia človeka na Mesiaci
🔨 Miroslava Ptáčková


✅ Nabudúce .
🎉 20. výročie medzinárodného dňa boja za odstránenie násilia páchaného na ženách
🔨 Anita Virág (Virág Anita – AWAclothes) a Mgr. Zsófia Szapuova


✅ Platform Regression
🎉 125. rokov od založenia obuvníckej firmy Tomáša Baťu
🔨 Karolína Agricolová a Martin Štefanov


✅ Rastlinné terárium a aerárium
🎉 Narodeniny, svadba a iné jubileá
🔨 Táňa Lesajová (METAFORMI), Zuzka Mlynárová a Lenka Márföldy (Botanical Lab)


✅ SoapBoard
🎉 1. rok spolupráce značiek Mylo a Bakery Boards
🔨 Barbora Gažová (Mylo) a Michal Žák (BakeryBoards)


✅ Vlajka
🎉 80. rokov od vypuknutia druhej svetovej vojny
🔨 Matúš Kucharovič (Retart) a Michal Pavlik (Kazisvet)


✅ ZOO
🎉 115. výročie založenia libereckej zoo
🔨 Tereza Krnáčová a Emma Fačkovcová


Kurátorka projektu:
Mgr. art. PAULÍNA EBRINGEROVÁ, ArtD. vyštudovala produktový a interiérový dizajn na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Absolvovala medzinárodné mobility v Metropolitan museum of art New York a Rijksmuseum Amsterdam. Pôsobí na Fakulte architektúry STU ako vedecko-výskumný pracovník v oblasti prezentácie umenia, dizajnu a architektúry. Je jednou zo zakladateľov Freshmen´s Gallery, pracuje v oblasti kreatívnych eventov.


Minulý rok sme v duchu témy Urban Marketu, ktorá bola “spolupráca”, zrealizovali 1. ročník súťaže s názvom KOLABO, ktorej cieľom bolo spojiť tvorivých ľudí z rôznych umeleckých a kreatívnych odvetví. Cieľom bolo vytvorenie jedinečného produktu. Tieto kolaborácie boli vystavené na Fakulte architektúry STU v Bratislave a tie najlepšie boli ocenené. Spolupráca ako hlavná inšpiračná zložka ostáva a to medzi samotným Urban Marketom a vami, autormi dizajnérskych predmetov. Preto sme sa rozhodli, že KOLABO pokračuje. Spoluprácu ale vystrieda téma “výročie”. A prečo?

V roku 2019 Urban Market oslavuje! Celé sa to začalo malým podujatím v Unique Clube v Mlynskej Doline (*10.4.2010). Odvtedy prebehlo 9. ročníkov (27 edícii) a tento rok sa tešíme z jubilejného 10-teho. Od jednodňového podujatia, ktoré navštívilo okolo 500 návštevníkov, sme podrástli a dnes trojdňový festival, plný súčasného lokálneho dizajnu a módy, ktorý navštevuje v priemere 5000 návštevníkov. Rastieme aj obsahom, programom, službami a hlavne kvalitou a atmosférou. Nie, nestarneme, Urban Market zreje, stále má svoje ideály. Nechce zaspať na vavrínoch a preto sa stále snaží, od vydania k vydaniu, byť iný, výnimočný, lepší. V roku 2010 sme boli prví a vydržali sme až dodnes. Chceme byť neustále jedineční a takisto zjednocovať jedinečné projekty a tvorivých ľudí. Urban Market sa v roku 2019 bude niesť v duchu osláv, úsmevov a radosti.

#urbanmarket19 #jubileum #výročie #oslava #narodeniny #darčeky #jedinečnosť #tvorivosť #nezávislosť #hrdosť


V spolupráci s: Fakulta architektúry STU a DAAD
Umeleckú časť projektu finančne podporil: Fond na podporu umenia
Partneri: Bratislava – hlavné mesto SR | Excelent | Jameson Irish Whiskey | Fedrigoni Slovensko
Mediálni partneri: Bigmedia.sk | Denník N | .týždeň | Radio_FM | Bratislavské noviny | REFRESHER | CITYLIFE.SK | Zoznam.sk
Predpredaj: PREDPREDAJ.SK

Nad formátom Urban Marekt v roku 2019 prebral záštitu pán primátor Matúš Vallo má rád Bratislavu.