01. 08. 2019

Kulturtalk

Vyčíňanie ministerky kultúry nenechalo v posledných mesiacoch chladného nejedného umelca či kultúrnu inštitúciu. Preto sa zástupcovia bratislavskej Novej Cvernovky, košickej Tabačky a trnavského Malého Berlína stretnú, aby vysvetlili, aké je to fungovať v kultúrnych centrách na rôznych miestach Slovenska. Zistíte, ako sa darí udržiavať zabehnutú inštitúciu, ako prebiehlo sťahovanie niekoľko desiatok umeleckých ateliérov, aká dôležitá je finančná podpora neziskového sektoru a tiež, že folklór nie je jediným identifikátorom Slovenskej kultúry.


Kulturtalk
Hostia: Paula Poštolková (Nová Cvernovka) | Michal Klembara (Malý Berlín) | Karol Rohrer (Tabačka)
Moderuje: Elégia Štrbová
Organizuje: Čerstvé Ovocie
Deň | Čas: Sobota (10.8.) | 10:30
Miesto: Rádio_FM Urban Market Hangárna Grape Festivale


Paula Poštolková
Hlava produkcie a programovej dramaturgie bratislavskej Novej Cvernovky, ktorú však môžete vidieť aj na hlavnom stage-i festivalu Pohoda, Grape či prehliadkach odevných dizajnérov Fashion Live. Okrem toho je spoluzakladateľkou hudobného festivalu Sharpe, spolupracuje s LALA slovak music export office a takisto participuje na filmových produkciách. V Novej Cvernovke ju nájdete aj vo filmárskom ateliéri Desant Film Hub. V rámci diskusie porozpráva o dramaturgii a premenách Cvernovky na regulárnu kultúrnu inštitúciu. A tiež o tom, že eventový priestor môže fungovať aj mimo centra mesta s podporou samosprávneho kraja a komerčného partnera.

Michal Klembara
Michal Klembara pôsobí v Trnave ako riaditeľ pomerne nového kultúrneho  centra Malý Berlín a zároveň je podpredsedom Antény – siete pre  nezávislú kultúru, ktorá združuje okrem väčšinu nezávislých kultúrnych  centier aj divadlá a rezidenčné centrá. V dialógu s ostatnými zástupcami  kultúrnych centier vysvetlí, aké je to pracovať s kultúrou neďaleko  hlavného mesta a akú má hodnotu pre miestnych.

Karol Rohrer
Člen správnej rady košickej Tabačky, dramaturg diskusií, ich moderátor či manažer Kulturparku. Kultúru v košiciach má zmapovanú a preto ako zástupca Tabačky Kulturfabrik rozpovie o tom, ako to je s umením a kultúrou na Východe, kam sa chodia ľudia baviť, prečo je nevyhnutná spolupráca neziskového sektora a prečo stojí za to udžiavať ho. Čo dali Košice v poslednej dobe Slovensku v oblasti kultúry? Príďte sa sami presvedčiť, či na tom Východe naozaj nič nie je…


Neziskovú organizáciu Čerstvé Ovocie tvorí partia kamarátov, ktorých spája záujem o dizajn, módu, umenie a hudbu, ako aj chuť prispievať svojou aktivitou k oživeniu kultúrnej scény nielen v Bratislave. Okrem Urban Marketu má ČO v talóne aj ďalšie podujatia, napr. I <3 LOKAL, JUST PLAYIN’, SINGULARCH či rubriku Čerstvé Ovocie_FM.