03. 08. 2019

LiteRAPtúra / hip hop bez servítky a beatov

Drž hudbu – pusť hubu! Špičky slovenského a českého rapu vyrážajú do útoku – bez beatov a servítok. Terapia šokom! LiteRAPtúra naživo!


LiteRAPtúra / hip hop bez servítky a beatov
Hostia: Tóno S. | Idea | Strýček Nicholas | Matys | Ivan Kostra
Organizuje: literarnyklub.sk
Deň | Čas: Piatok (9.8.) | 14:30
Miesto: Rádio_FM Urban Market Hangárna Grape Festivale


Tóno S.
Jeden z najlepších mladých slovenských raperov vystupuje pod rôznymi umeleckými menami a pochádza zo Senca. Je členom hudobnej rapovej skupiny Mater a nezávislého labelu Gramo Rokkaz. Na svojom konte má dva solóvé albumy, jeden spoločný s Beyuzom a nedávno vydal album Ultrazvuk, ktorý nahral spolu s Vec-om. Pred dvomi rokmi ho zviditeľnila skladba Neublížil som, ktorá reagovala na Mečiarove amnestie.

Idea
Český raper a zakladateľ labelu Ty Nikdy pochádza zo Zlína. Účinkoval v skupinách Dilema a IdeaFatte, mal tiež dnes už zaniknutú skupinu BoyBand so slovenským raperom Boy Wonderom. 

Strýček Nicholas
Český beatboxer z Prahy je pravidelným účastníkom programu LiteRAPtúra. Minulý rok bol jedným z víťazov českých majstrovstiev v beatboxe. 

Matys
Pôvodne začínal v skupine Slow Flow, v roku 2015 sa vydal na sólovú dráhu. Väčšina jeho vydaných textov sa dotýka politiky, preňho je to prirodzené. Naštvalo ho, keď jedna nahrávacia spoločnosť chcela skupine Slow Flow ukotviť v zmluve, že nesmú byť politickí. Dnes pôsobí na pražskej značke Ty Nikdy, kde vydal debutový album.

Ivan Kostra
Vedúca osobnosť skupiny Tusté baletky pochádza zo Senice. Ivan Kostra v minulosti pôsobil aj v kapele Opretý o plot, dnes vystupuje v šesťčlennom tíme, ktorý mieša hiphopové beaty s punkovými vplyvmi a s dychovou sekciou, ktorá Tustým baletkám “dodáva punc zábavnej pohrebnej kapely európskeho formátu.” Tak sa aspoň definujú v koncertnej šou Kabaret Podivných Tancú.


Medzi hlavné aktivity literarnyklub.sk patrí: Literárny stan Pohoda, Literárne kluby nielen v KC Dunaj, ale aj v kultúrnych centrách na celom Slovensku. OZ je takisto spoluorganizátorom literárnych súťaží Poviedka, hlavným organizátorom medzinárodnej súťaže Básne a BRaKu – Bratislavského knižného festivalu. Spolupracuje s Literárnym informačným centrom, Slovenskými inštitútmi v zahraničí, s katedrami slovakistiky v celej Európe a s radou rešpektovaných literárnych a vzdelávacích inštitúcií, univerzít a knižníc.