05. 12. 2017

MERCHYOU x Urban Market x Michaela Chmelíčková, to je perfektný gymbag na každý deň.

MERCHYOU sa spojilo s Urban Marketom. Pre Vianočnú edíciu sme si spolu pripravili gymbag s autorskou potlačou, ktorú navrhla Michaela Chmelíčková. Chceli sme mať niečo pre návštevníkov, čo nezapadne prachom, niečo, čo by sa im páčilo a našlo by si praktické využitie počas roka. Spolu sme rozhodovali, čo z celého dostupného portfólia vybrať, pretože bolo pre nás dôležité zvoliť si typ produktu, ktorý bude spĺňať určité ekologické normy, nebude príliš tenký a páčil by sa aj mužom a aj ženám.

Do gymbagu sa zmestí napríklad jeden menší nákup z Urban Marketu (záleží od produktov), alebo jedna “telesná”. V limitovanom počte bude dostupný počas celého podujatia v Mlynici.

MERCHYOU je firma zaoberajúca sa distribúciou a potlačou textilu. Nadšenie zakladateľov pre hudbu ich priviedlo k výrobe tričiek s potlačou pre kapely a hudobné festivaly, tzv. merch. S víziou udržateľného podnikania rozšírili svoje pole pôsobnosti a dnes už deviatym rokom zodpovedne, s ohľadom na prírodu a zdravie svojich zamestnancov, tlačia textil nielen pre kapely, ale aj módne značky, firmy, športové tímy či reklamné agentúry.

Od úplného začiatku zakladateľov MERCHYOU zaujímalo všetko, čo sa dalo spraviť ekologickejšie, než bolo v danú dobu bežné. Ako prvá európska tlačiareň na potlač textilu tlačili výhradne eco-friendly farbami. Momentálne sa ako prvá tlačiarenská firma na Slovensku uchádzajú o jedinečný certifikát GOTS. Ten je zameraný na eco-friendly výrobu a jej štandardy.

Vo výrobe ide pochopiteľne aj o zamestnancov a tak spolu s farbami riešili aj zloženie čistiacich prostriedkov. Zvolili prostriedky na rastlinnej báze, ktoré sú šetrné k prírode i zdraviu ich zamestnancov. Potlač textilu však nie je len o farbách, ale hlavne o textile. MERCHYOU sa preto zameriava na organický, fairtrade a sweatshop free textil a jeho propagáciu medzi zákazníkmi a verejnosťou.

„Zaujíma nás akákoľvek cesta zaručujúca, že textil bol vyrobený ohľaduplne k životnému prostrediu a k tým, ktorí sa na jeho výrobe podieľali. Našli sme takých partnerov, ktorí vyrábajú kvalitný, módny textil, a ich výroba je zároveň ekologická a udržateľná. Sme napríklad výhradným distribútorom značky Stanley/Stella na Slovensku, ktorá má všetok textil s certifikátom GOTS, čiže spĺňa globálne organické textilné štandardy. Od nás teda zákazník môže dostať kompletný eco-friendly produkt, od výroby textilu až po potlač,“ hovorí Drahoš Šišovič, zakladateľ MERCHYOU. Tam však udržateľnosť v MERCHYOU nekončí. „Tak ako v každej inej výrobe, i u nás vzniká odpad. Všetko, čo sa dá, recyklujeme. Od klasickej separácie papierov a plastov až po recykláciu textilu. Čistiace tkaniny nechávame vyprať a opakovane používame, výrobou zničený textil používame na testovanie a keď už textil nevieme využiť u nás, odovzdávame ho firme, ktorá ho používa na výrobu izolačných materiálov. Škodlivé odpady pre nás likviduje firma na to zameraná a používame aj automatický stroj na čistenie sít od farieb. Na ten je pripojený sedimentačný box, ktorý aktuálne spolu-vyvíjame s jeho dodávateľom. Vďaka nemu sa odfiltrujú škodlivé častice a  neputujú tak do odpadu,“ dodáva Drahoš.