16. 11. 2015

Off Beat

Švajčiarsky režisér Jan Gassman, ktorý sa na filmovej scéne predstavil medzinárodne úspešným a mimoriadne podmanivým dokumentom Chrigu (2007) o mladom chlapcovi, bojujúcom o holý život so smrteľnou rakovinou, sa vo svojom hranom debute zameral na hip-hopovú subkultúru a drsnú realitu mladých a naivných hip-hoperov. Snímka bola v roku 2012 nominovaná na Švajčiarsku filmovú cenu (Schweizer Filmpreis) v kategórii najlepšia kamera a rozpráva príbeh 26-ročného hudobníka Lukasa a jeho mladšieho brata Samiho.

Lukasova kariéra hudobníka a hip-hopera pomaly, ale isto zhasína. Ani jeho 46-ročný producent Mischa, s ktorým mal utajený milenecký vzťah, ho už v snahe o presadenie sa na hip-hopovej scéne nechce podporovať. Začne sa však zaujímať o Lukasovho 16-ročného brata, ktorý sa môže stať novým hudobným zázrakom. Lukasovi sa začne rúcať jeho doterajší svet. No jeho nenávisť voči bratovi aj bývalému milencovi sa však čoskoro zmení na obavy, aby jeho brat neskončil na rovnakej sebadeštrukčnej ceste ako on sám.

Film odkrýva temné zákutia švajčiarskej hip-hopovej scény a okrem surového dokumentárneho štýlu snímka vyniká aj obsadením skutočných raperov.

Réžia: Jan Gassmann
Hrajú: Hans Jakub Mühlethaler, Manuel Neuburger, Domenico Pecoraio, Vesna-Maria Garstick, Marlise Fischer
Švajčiarsko, 2011. 95 min.

13.12. / 15:00 / Kino Film Europe