21. 07. 2018

Prečo strácať čas výrobou vecí, ktoré si môžem kúpiť?

Žijeme v čase konzumu, kupujeme veci bezhlavo, potrebné, nepotrebné, pekné, niekedy nevyužité. Uvažuješ niekedy nad tým, že si môžeš predmety, každodennej potreby, vyrobiť aj sám? Skúsiť si proces vymýšľania až po samotnú výrobu. Uvedomiť si pravú hodnotu vecí. Vyrobiť si niečo, čo naozaj potrebuješ, tak aby to bolo funkčné a zároveň pekné. Kto sa to odváži skúsiť?


MAKER’S TALK: Neboj sa, robiť si to sám
Hostia: Mišel Adamcová | Jakub Nagy | Matej Rehák
Moderátor: Vaco (Vlado Vaculík)
Deň | Čas:  10.08. (piatok) | 19:00
Miesto: Urban Market 2018 (Summer Edition) na Grape Festival 2018


Mišel Adamcová
„Najradšej tvorím v župane a dúfam, že to tak ostane..“ alebo ako Lab otvoril nové obzory CRM analytičke na materskej. Lab je pre ňu miestom, ktoré dlho hľadala. Má možnosť realizovať si tu svoje nápady, robiť s drevom a učiť sa nové veci. Jej snom je vyrábať nábytok a originálne veci na mieru ako sú bytové doplnky, hračky a darčeky, ktoré si v obchode človek len tak nekúpi. Jej výrobky si môžete pozrieť na instagrame @woodweplay. Má rada pekné a dizajnové veci, fičí na káve, minimalizme, severskom štýle, dreve, betóne, filci a na obrazoch Dominiky Žákovej. Už chvíľu vyrába v Labe všetko, čo potrebuje a rozmýšla, kam sa v tomto smere posunúť.

Jakub Nagy
Jakub má ešte len 13 rokov, ale za ten čas už stihol vytvoriť akustický levitátor, meteorologickú stanicu, odpalovač na pyrotechniku, denonátor a programovateľný fotostôl pre produktovú fotografiu. Najviac ho baví elektrotechnika, fyzika a breakdance :). Kubo je skrátka vynálezca, o ktorom budete ešte počuť.

Matej Rehák
Matej bol už od ranného detstva ovplyvňovaný jeho otcom, makerom. Žiadna hračka nebola kúpená skôr, ako jeho otec nevyhlásil, že to nevie vyrobiť. Matej pracuje v Labe ako vedúci výroby. Vymýšľa dizajn produktov a navrhuje efektívnejšie procesy výroby. Technickú stránky pokrývajú jeho šikovní kolegovia. Jeho životným krédom je „raz meraj a dvakrát rež“.

Moderátor: Vaco (Vlado Vaculík)
Vaco sa rád hrá a tvorí už od detstva. Od LEGO kociek prešiel postupne k zložitejším projektom. Princíp ale ostal rovnaký. Akurát namiesto kociek spája ľudí a nápady. Na to, aby sme umožnil čím väčšiemu množstvu ľudí realizovať svoje sny a projekty vytvoril Connect a Lab.

Lab je neobyčajný priestor, ktorí vznikol za podpory Nadácie Orange, Aliancie Stará tržnica a bratislavského coworkingu Connect. Lab spája kaviareň, coworking a zdieľanú dielňu do jedného celku. Poskytuje priestor pre tvorenie prakticky pre všetkých, ktorý majú chuť sa niečo naučiť, ale nemajú doma potrebné podmienky na tvorenie. Viac o projektoch Labu sa dočítaš na ich stránke www.lab.cafe alebo na Facebooku. Život v Labe nájdeš na IG.