14. 04. 2020

ZRUŠENÉ / Registrácia: Urban Market 2020 (Special Edition)

POZOR VÝZVA ZRUŠENÁ: Jarné vydanie Urban Market (Spring Edition) sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na september. Z tohoto dôvodu predlžujeme registráciu.

URBAN MARKET CHANGE THE DATE. Obsah, téma, ako aj miesto ostávaju nezmenené. Meníme len dátum a dúfame, že spoločne toto momentálne nepriaznivé obdobie zvládneme. O to viac sa tešíme na stretnutie v septembri. Veríme, že aj my pomôžeme opätovne naštartovať lokálnu tvorbu, ktorú chceme a potrebujeme podporovať a propagovať. Pridajte sa k nám!

Registrácia na špeciálne vydanie Urban Marketu je stále otvorená a predĺžena. Buďte aj vy súčasťou našej oslavy autoského a lokálneho dizajnu, módy, hudby, súčasných trendov a životného štýlu ale hlavne dobrej a kreatívnej nálady.


Registračný link: FORMULÁR
Registračné podmienky a ostatné dokumenty na stiahnutie: PODMIENKY & DOKUMENTY
Dokument na stiahnutie: REGISTRAČNÝ DOKUMENT


Registrácia končí: 17. 07. 2020
Dátum konania podujatia: 04. – 06. 09. 2020
Miesto konania podujatia: Fakulta architektúry STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Registrácia nie je určená pre gastro predajcov. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na info@urbanmarket.sk.

Pre viac info pošlite mail na: info@urbanmarket.sk


URBAN MARKET 2020 (SPECIAL EDITION)

Urban Market je jedinečným, kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnový trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu lokálnej autorskej profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrno-spoločenský program, kreatívne aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. Urban Market 2020 (Special Edition) sa uskutoční v špeciálnom septembrovom termíne na Fakulte architektúry STU v Bratislave.

Obsah, téma, ako aj miesto ostávaju nezmenené. Meníme len dátum a dúfame, že spoločne toto momentálne nepriaznivé obdobie zvládneme. O to viac sa tešíme na stretnutie v septembri. Veríme, že aj my pomôžeme opätovne naštartovať lokálnu tvorbu, ktorú chceme a potrebujeme podporovať a propagovať. Pridajte sa k nám! 


TÉMA
MYSLI GLOBÁLNE, KONAJ LOKÁLNE

V týchto neľahkých časoch sme sa pôvodnú tému rozhodli rozšíriť na všetky vydania Urban Marketu a viac sa zasústrediť na domácu tvorbu. Jarnú edíciu presúvame na začiatok jesene a stále nevieme či sa nám podarí zrealizovať letné vydanie na obľúbenom festivale GRAPE. Ak by to už situácia dovolila, budeme sa na vás tešiť v roku 2020 na troch vydaniach Urban Marketu (august, september a december) v duchu myšlienky “Myslíme globálne, no konajme lokálne”. 

Situácia okolo pandémie nás núti viac sa zamyslieť, spomaliť a viac sa zaujímať o domáci trh. Jednou z otázok je aj čo sa deje ak máme zatvorené hranice? Spoliehame sa viac na domácu tvorbu? Podorujeme lokálnych autorov? Lokálne značky zmenili zo dňa na deň svoju výrobu. Návrhári, dizajnér boli nútení odložiť svoju kreatívnu a umeleckú prácu a pomáhať ako len vedia a môžu. Zo dňa na deň sa z nás stali šikovní krajčíri a krajčírky, trpezliví učitelia a učiteľky, home officeri, výborné kuchárky a kuchári, pekárky a pekári, remeselníci. Slováci sú neskutočne talentovaní a šikovní národ. Je krásne pozorovať ľudskosť a solidaritu a uvedomiť si aké môže byť sebestačné Slovensko. Želáme si aby sme si pri nákupe oblečenia alebo iných textilných výrobov, dizajnu, spomenuli na všetkých, ktorý šili pre Slovensko rúška alebo inak sa snažili pomôcť. Namiesto nákupu z Číny alebo iných krajín uprednostnime slovenskú tvorbu a podporme našu ekonomiku. Myslíme, že si to všetci za to aký sme teraz silní, zaslúžime. Veríme, že toto obdobie zvládneme a čo najskôr sa vrátime do normálneho fungovania. Lebo myslieť globálne je super, ale keď nefunguje dobre to lokálne, tak v prípade problémov ako je teraz zostaneme „na holičkách“.

“Myslieť globálne a konať lokálne” má aj ekologický rozmer, na ktorý nesmieme zabúdať. Nie je ľahké tvoriť tak, aby ste si mohli s čistým svedomím povedať, že výsledný produkt nijako neprispel k znečisteniu prostredia okolo nás, že pre jeho výrobu nebolo zabité ani jedno zviera, kvôli nemu netrpeli ľudia, neobsahuje žiadne toxické látky, chemikálie alebo farbivá. Že výrobou, užívaním a likvidáciou nebolo zaťažené životné prostredie. Ak chceme takúto módu alebo dizajn vytvárať, musíme najskôr začať od seba. Obmedziť nakupovanie v reťazcoch na najnutnejšie veci. Recyklovať, upcyklovať, downcyklovať. Zaujímať sa, ako a kde bolo moje oblečenie vyrobené. Naučiť sa nakupovať v second-handoch či vymieňať už nepotrebné kúsky napríklad na SWAPoch. Aby naša zeleno-modrá planéta ostala v čo najlepšom stave, môžeme jej v tom aktívne pomôcť. V duchu hesla “Mysli globálne, konaj lokálne”, sa najskôr pozrime do svojej vlastnej domácnosti. A kam by mal náš pohľad smerovať? Do smetného koša! Tomu v súčasnosti vládne recyklácia a upcyklácia. 

Kreatívne eko nápady šikovných ľudí sa nesú v duchu premeny odpadu na niečo užitočné. Z odpadkov sa dajú postaviť domy, vyrobiť nábytok, ale aj menšie veci ako módne doplnky a šperky. Konať a tvoriť lokálne je dôležitá vec, pretože okrem dobrého pocitu podporíte ekonomiku vlastného štátu a vaše peniaze ostanú doma. Aj pri predaji a logistike sa myslí na to, aby bola ekologická stopa čo najmenšia. Okrem toho platí: “Nakupujme iba toľko, koľko reálne potrebujeme”. Tým nielen že nevytvárame zbytočný odpad, ale nakupujeme aj vybrané, kvalitné materiály a tým znovu podporujem výrobcov a spoločnosti, ktoré vyrábajú materiály udržateľným spôsobom.

#UrbanMarket20 #Eco #Local #LocalBrands #MadeInCzechoslovakia #MadeInSlovakia #MadeInCzech #SupportYourLocalBrands #SupportLocal #Sustainable #GreenDesign #SlowFashion #FashionRevolution #Change #EcoFriendly #Recycle #Upcycle #Downcycle #NewMaterials #ClimateChange #ZeroWaste


VEREJNÁ SÚŤAŽ / VÝSTAVA
KOLABO

V duchu témy “spolupráca | ekológia” aj tento rok vyhlasujeme súťaž KOLABO, ktorej cieľom je spojiť tvorivých ľudí z rôznych umeleckých a kreatívnych odvetví, aby pri príležitosti zimného Urban Marketu vytvorili jedinečný produkt, či dizajn. Výstava nebude súčasťou špeciálneho septembrového vydania Urban Marketu ale až zimnej edície Urban Market 2020 (Winter Edition), ktorá sa uskutoční v decembri v Bratisalve. Registrácia je otvorená už teraz.

Prihlásiť sa do súťaže so svojím projektom môžete do 01. 10. 2020. Ak máte záujem vyplňte nám REGISTRAČNÝ FORMULÁR alebo nás kontaktujte už dnes na info@urbanmarket.sk. Súťaže sa môžu zúčastniť aj subjekty, ktoré sa na Urban Markete nebudú prezentovať inou formou. Prihlásené projekty musia byť realizované (vytvorené) do 31. 10. 2020. Viac info v DOKUMENTE.


MIESTO KONANIA
FAKULTA ARCHITEKTÚRY STU V BRATISLAVE

Dnešná budova fakulty sa nachádza na Námestí slobody a vznikla podľa návrhu architekta Emila Belluša, ktorý sa tiež v mnohom zaslúžil o založenie architektonického vzdelávania na Slovensku.  Fakulta architektúry STU svojím širokým pôsobením šíri kultúrno – spoločenskú osvetu v oblasti architektúry a urbanizmu aj mimo Slovenskej technickej univerzity. Je gestorom a iniciátorom konferencií, sympózií, seminárov a tvorivých a odborných stretnutí na rôznych úrovniach v celoštátnom i medzinárodnom meradle. Podieľa sa na zvyšovaní úrovne výtvarno-estetického vedomia verejnosti v oblasti architektúry, urbanizmu a designu.

Emil Belluš patrí k najvýznamnejším Slovenským architektom. Zaraďujeme ho k predstaviteľom funkcionalizmu, hoci jeho dielo by sa dalo charakterizovať aj pestrejšie. V roku 2020 oslavujeme 120 jubileum od jeho narodenia. Emil Belluš bol prvorodeným synom stolárskeho majstra Daniela Belluša a jeho ženy Anny. Narodil sa v Slovenskej Ľupči. V roku 1925 si zakladá vlastný architektonický ateliér v Banskej Bystrici, neskôr presúva svoje pôsobenie do Bratislavy. Zapája sa do činnosti aj v Spolku slovenských umelcov. V roku 1965 mu bol udelený titul Národný umelec. V roku 1974 získal Cenu Dušana Jurkoviča. Je po ňom pomenovaná aj dnešná aula Fakulty architektúry STU (mimochodo celá budova FA STU je jeho dielom). Dielo Emila Belluša znamená významný prínos pre európsku funkcionalistickú architektúru. Jeho Kolonádový most v Piešťanoch spolu s Krematóriom v Bratislave od architekta Ferdinanda Milučkého boli zaradené medzinárodnou úniou architektov medzi najzaujímavejšie stavby sveta.