ZRUŠENÉ / Registrácia: Urban Market 2020 (Spring Edition)
POZOR ZMENA: Jarné vydanie Urban Market (Spring Edition) sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na september. Z tohoto dôvodu predlžujeme registráciu.
URBAN MARKET CHANGE THE DATE. Obsah, téma, ako aj miesto ostávaju nezmenené. Meníme len dátum a dúfame, že spoločne toto momentálne nepriaznivé obdobie zvládneme. O to viac sa tešíme na stretnutie v septembri. Veríme, že aj my pomôžeme opätovne naštartovať lokálnu tvorbu, ktorú chceme a potrebujeme podporovať a propagovať. Pridajte sa k nám!
POZOR TIETO PODMIENKY SÚ NEAKTUÁLNE. NOVÉ PODMIENKY A DÁTUMY NÁJDETE NA TOMTO LINKU.
Urban Market vstupuje do svojej druhej dekády. Registrácia na obľúbený jarný Urban Market je spustená. Buďte aj vy súčasťou našej oslavy dizajnu, módy, hudby, súčasných trendov a životného štýlu ale hlavne dobrej a kreatívnej nálady. Hľadáme domácich autorov, concept / design stores s ponukou aktuálných trendov, dizajn projekty a všetkých čo chcú ďalej posúvať svoju tvorbu a nápady.
Registračný link: FORMULÁRRegistračné podmienky a ostatné dokumenty na stiahnutie: PODMIENKY & DOKUMENTYDokument na stiahnutie: REGISTRAČNÝ DOKUMENT
Registrácia končí: 17. 04. 2020Dátum konania podujatia: 29. – 31. 05. 2020
Miesto konania podujatia: Fakulta architektúry STU, Námestie slobody 19, Bratislava
Registrácia nie je určená pre gastro predajcov. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte na info@urbanmarket.sk.
Pre viac info pošlite mail na: info@urbanmarket.sk
URBAN MARKET 2020 (SPRING EDITION)
Urban Market je jedinečným, kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnový trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu lokálnej autorskej profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrno-spoločenský program, kreatívne aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. Urban Market 2020 (Spring Edition) sa uskutoční na Fakulte architektúry STU v Bratislave, opäť v tandeme s festivalom Dni architektúry a dizajnu | DAAD, ktorý ukáže množstvo pozoruhodných pohľadov na súčasnú architektonickú a dizajnérsku tvorbu špičkových zahraničných, ale aj domácich autorov.

DAAD – Dni architektúry a dizajnu – je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. Už jedenásť rokov ponúka formát pre posilnenie pozitívneho vnímania architektúry a dizajnu na Slovensku. Festival v prezentáciách, prednáškach, výstavách, diskusiách, workshopoch a seminároch rieši kľúčové otázky z hľadiska architektúry a dizajnu. Veľké mená tvorcov na tomto poli a ich inšpiratívne myslenie razia cestu vpred a ich predstavenia a prezentácie napádajú všetky predsudky na poli myslenia. DAAD je medzinárodná prehliadka architektúry a dizajnu založená v roku 2010 ako jediný projekt tohto druhu na Slovensku. DAAD je podobne, ako v mnohých európskych metropolách, od Viedne, Prahy cez Budapešť až po Londýn, verejným každoročným sviatkom modernej a súčasnej slovenskej a svetovej architektúry a dizajnu v Bratislave.
TÉMA
MYSLI GLOBÁLNE, KONAJ LOKÁLNE

Nie je ľahké tvoriť tak, aby ste si mohli s čistým svedomím povedať, že výsledný produkt nijako neprispel k znečisteniu prostredia okolo nás, že pre jeho výrobu nebolo zabité ani jedno zviera, kvôli nemu netrpeli ľudia, neobsahuje žiadne toxické látky, chemikálie alebo farbivá. Že výrobou, užívaním a likvidáciou nebolo zaťažené životné prostredie. Ak chceme takúto módu alebo dizajn vytvárať, musíme najskôr začať od seba. Obmedziť nakupovanie v reťazcoch na najnutnejšie veci. Recyklovať, upcyklovať, downcyklovať. Zaujímať sa, ako a kde bolo moje oblečenie vyrobené. Naučiť sa nakupovať v second-handoch či vymieňať už nepotrebné kúsky napríklad na SWAPoch. Aby naša zeleno-modrá planéta ostala v čo najlepšom stave, môžeme jej v tom aktívne pomôcť. V duchu hesla “Mysli globálne, konaj lokálne”, sa najskôr pozrime do svojej vlastnej domácnosti. A kam by mal náš pohľad smerovať? Do smetného koša! Tomu v súčasnosti vládne recyklácia a upcyklácia.
Kreatívne eko nápady šikovných ľudí sa nesú v duchu premeny odpadu na niečo užitočné. Z odpadkov sa dajú postaviť domy, vyrobiť nábytok, ale aj menšie veci ako módne doplnky a šperky. Konať a tvoriť lokálne je dôležitá vec, pretože okrem dobrého pocitu podporíte ekonomiku vlastného štátu a vaše peniaze ostanú doma. Aj pri predaji a logistike sa myslí na to, aby bola ekologická stopa čo najmenšia. Okrem toho platí: “Nakupujme iba toľko, koľko reálne potrebujeme”. Tým nielen že nevytvárame zbytočný odpad, ale nakupujeme aj vybrané, kvalitné materiály a tým znovu podporujem výrobcov a spoločnosti, ktoré vyrábajú materiály udržateľným spôsobom.
#urbanmarket20 #eco #sustainable #greendesign #slowfashion #fashionrevolution #change #local #eco-friendly #recycle #upcycle #downcycle #newmaterials #climatechange #zerowaste
VEREJNÁ SÚŤAŽ / VÝSTAVA
KOLABO
V duchu témy “spolupráca | ekológia” aj tento rok vyhlasujeme súťaž KOLABO, ktorej cieľom je spojiť tvorivých ľudí z rôznych umeleckých a kreatívnych odvetví, aby pri príležitosti jarného Urban Marketu vytvorili jedinečný produkt, či dizajn.

Tieto kolaborácie budú počas Urban Marketu prezentované na Fakulte architektúry a tie najlepšie budú aj ocenené. Prihlásiť sa do súťaže so svojím projektom môžete do 31. 03. 2020. Ak máte záujem vyplňte nám REGISTRAČNÝ FORMULÁR alebo nás kontaktujte už dnes na info@urbanmarket.sk. Súťaže sa môžu zúčastniť aj subjekty, ktoré sa na Urban Markete nebudú prezentovať inou formou. Prihlásené projekty musia byť realizované (vytvorené) do 01. 05. 2020.
MIESTO KONANIA
FAKULTA ARCHITEKTÚRY STU V BRATISLAVE
Dnešná budova fakulty sa nachádza na Námestí slobody a vznikla podľa návrhu architekta Emila Belluša, ktorý sa tiež v mnohom zaslúžil o založenie architektonického vzdelávania na Slovensku. Fakulta architektúry STU svojím širokým pôsobením šíri kultúrno – spoločenskú osvetu v oblasti architektúry a urbanizmu aj mimo Slovenskej technickej univerzity. Je gestorom a iniciátorom konferencií, sympózií, seminárov a tvorivých a odborných stretnutí na rôznych úrovniach v celoštátnom i medzinárodnom meradle. Podieľa sa na zvyšovaní úrovne výtvarno-estetického vedomia verejnosti v oblasti architektúry, urbanizmu a designu.

Emil Belluš patrí k najvýznamnejším Slovenským architektom. Zaraďujeme ho k predstaviteľom funkcionalizmu, hoci jeho dielo by sa dalo charakterizovať aj pestrejšie. V roku 2020 oslavujeme 120 jubileum od jeho narodenia. Emil Belluš bol prvorodeným synom stolárskeho majstra Daniela Belluša a jeho ženy Anny. Narodil sa v Slovenskej Ľupči. V roku 1925 si zakladá vlastný architektonický ateliér v Banskej Bystrici, neskôr presúva svoje pôsobenie do Bratislavy. Zapája sa do činnosti aj v Spolku slovenských umelcov. V roku 1965 mu bol udelený titul Národný umelec. V roku 1974 získal Cenu Dušana Jurkoviča. Je po ňom pomenovaná aj dnešná aula Fakulty architektúry STU (mimochodo celá budova FA STU je jeho dielom). Dielo Emila Belluša znamená významný prínos pre európsku funkcionalistickú architektúru. Jeho Kolonádový most v Piešťanoch spolu s Krematóriom v Bratislave od architekta Ferdinanda Milučkého boli zaradené medzinárodnou úniou architektov medzi najzaujímavejšie stavby sveta.