03. 08. 2016

Science na N-tú: Generácia Ypsilon musí ísť iným smerom

Generácia Y (narodení v 80. – 90. rokoch) už dostala veľa názvov. Generácia hrdinov, rozmaznancov, deti technológií, či obete technológií.  Ako to teda vlastne je? Kto sú títo mladí a dospelí, kam smerujú a v čom sa odlišujú od svojich predchodcov? Letný špeciál Science na N-tú ide priamo k zdroju, k vám. Spolu s našimi hosťami možno zistíme, v čom a prečo sme iní. Alebo aj nie, veď dnes už nič nie je isté, a to najmä pre Ypsilónov a Ypsilónky.

Hostia: Prof. PhDr. Ivan Lukšík, CSc., PhDr. Martin Jakubek PhD., Zuzana „Zuska“ Kepplová
Čas: 12.08. (piatok) / 16:00
Miesto: Urban Market 2016 (Summer Edition) na Grape Festival 2016

Prof. PhDr. Ivan Lukšík, CSc., sociálny a pedagogický psychológ, venoval veľkú časť svojho výskumu hodnotovým orientáciám, životnému smerovaniu, kariérnym voľbám a reprodukčnému správaniu ľudí narodených v 80. až 90. rokoch, označovaných tiež ako generácia Y. Počas diskusie nám okrem iného priblíži aj to, ako sa mladí Ypsilóni a Ypsilónky rozhodujú či a s kým si založia rodiny, či v čom sa líši prechod do bežného života u mladých, ktorí si prešli ústavnou starostlivosťou.

PhDr. Martin Jakubek PhD., odborník na pracovnú psychológiu, nám prezradí ako sa rozhodujeme v pracovnom živote a nakoľko je generácia Y pod stresom. Čo nám v práci chýba k spokojnosti a kedy sme najviac frustrovaní? Ako reagujeme pod vplyvom stresu a prečo sa hovorí, že dnešná generácia ho má najviac? Je to vôbec pravda? Aj to sú otázky, ktoré s našim hosťom počas diskusie preberieme

Zuzana „Zuska“ Kepplová, redaktorka a komentátorka denníka SME, ale aj spisovateľka a vyštudovaná scenáristka a dramaturgička, nám na generáciu Y poskytne ďalší, unikátny pohľad. Okrem VŠMÚ vyštudovala aj rodové štúdie na budapeštianskej Stredoeurópskej univerzite (CEU) a vďaka kultúrne štúdie na Stony Brook (SUNY). Jej zorné pole sa neobmedzuje len na jeden rozmer a s generáciou Y má priamu skúsenosť. Dôkazom sú aj jej knihy Buchty švabachom, 57 km od Taškentu, či Reflux.

Moderuje: Frédérique Hazéová (šéfredaktorka vedecko-popularizačného portálu Science.sk)