03. 12. 2019

Sladkých 10 rokov lokálneho dizajnu a módy

Desiata predvianočná edícia predajnej prehliadky lokálneho dizajnu, módy a umenia – Urban Market, sa uskutoční už 6. – 8. decembra. Svoje krásne priestory plné atmosféry podujatiu opäť prepožičala Gamča – Gymnázium na Grösslingovej 18 v Bratislave.

Urban Market už desať rokov prezentuje to najlepšie, čo aktuálne vzniká na lokálnej dizajnérskej scéne. Či už je to oblečenie, doplnky, šperky, dizajnérske vychytávky alebo literatúra, vyberať si je naozaj z čoho. Okrem nákupov však podujatie ponúka aj množstvo sprievodného programu. Či už ste fanúšikmi hudby, umenia alebo hľadáte možnosti, ako zabaviť svoje ratolesti, predvianočná edícia ponúka množstvo možností, ako premeniť hľadanie darčekov na príjemnú aktivitu.


Na čo sa môžete tešiť? V prvom rade viac ako 140 značiek a tvorcov, medzi ktorými nájdete produkty pre deti aj dospelých, pre mlsné jazyky aj milovníkov módy, pre zberateľov unikátnych šperkov aj knihomoľov. Zima je za dverami a všetky detské hlávky udržia v teple čiapočky od Diobo. V aktuálnej kolekcii nájdete aj praktické kašmírové kukly, ktoré sú skvelé aj na výlety do hôr. Knižky, vinyly, ale aj printy od šikovných slovenských ilustrátorov ponúkne Artattack, ktorý je jednou zo značiek, ktorá sa zúčastnila aj úplne prvého Urban Marketu pred desiatimi rokmi. Šperky, ktoré svietia a zároveň sú svojím minimalizmom vhodné na denné aj nočné nosenie. Túto nezvyčajnú kombináciu prinesie jedna z noviniek na tohtoročnom markete, značka Firefly. Knižky pre malých aj veľkých, ktoré sú krásne nielen obsahovo, ale aj vizuálne vám predstaví vydavateľstvo Monokel. V ich ponuke nájdete predovšetkým obrázkové knihy a komiksy pre rôzne vekové kategórie. Ak si chcete ozdobiť vianočný stromček o niečo originálnejšie, Minka je tá pravá pre vás! Veselé, zvieracie ozdoby z porcelánu, ale aj ďalšie úžitkové predmety vám rozjasnia aj bežný deň. Chýbať v ponuke nebude ani množstvo módy, kozmetiky a doplnkov!

Ako zvyčajne, Urban Market ani zďaleka nekončí pri nákupoch. Plnohodnou súčasťou je tiež kultúrny program, či už sú to koncerty, diskusie, workshopy, literatúra… Okrem denného programu na Gamči sa tiež uskutočnia dve afterparty, tá piatková v klube Wax a sobotná v KC Dunaj.

Milovníkov literatúry poteší program v Gamčáckej jedálni pripravený v spolupráci s literarnyklub.sk. Svoju novú knihu Østrov predstaví Peter Balko v rozhove s Danielom Majlingom, o folklóre sa budú rozprávať Katarína Kucbelová a Alena Sabuchová, ktoré sa tejto téme venujú vo svojich dielach Čepiec a Šeptuchy. Novinku Veľká Budúcnosť predstaví tiež autor Erik Šimšík, no pripraveného je toho ešte viac. Príďte sa presvedčiť!

Životné prostredie nám nie je ľahostajné. Preto sme sa spojili s iniciatívou Recyklátor, ktorá si pre vás na tohtoročnom zimnom Urban Markete pripraví Zónu Kreatívnej Recyklácie. Tá sa bude nachádzať v priestoroch malej školskej telocvične a môžete si tu vybrať z množstva tematických workshopov alebo sa potešiť originálnymi výrobkami od slovenských a českých výrobcov, pri ktorých je odpad povýšený na funkčný či originálny produkt na každodenné používanie.

Hudobný program nájdete na nádvorí školy, kde bude situovaný Urban Market Stage. Tešiť sa môžete na koncerty ParaSkúšobňa jam sessionBlanchSam Handwich, ako aj detské hudobné projekty Toddler Punk a Paci Pac. Deň aj večer svojimi djskými setmi spríjemnia DuhanBobsanyoung aestheteFOMSacondHand SoundMtotheGBeyuz či VKTRD.

Piatkovú noc v klube Wax otvorí Streetkom diskusiou o streetdance komunite a nasledovať bude House Dance tanečný workshop s Otcom Mircom. Svoje nadobudnuté tanečné skúsenosti budete môcť ďalej zužitkovať pri djských setoch od Hugo Hypetrain, Jimmy Pé, Eva Porating, FVLCRVM, Kewu a Paradiso Rhythm.

Po tanečnom piatku príde recesistická sobota v KC Dunaj, kde vás zabavia antišportová skupina Vydrapená Bužírka Punk System, hip-hopoví recestisti Opak Dissu a na parket vás vyzve Balaton. Pomedzi koncerty vás budú zabávať djské sety od Spektakuläre Paula, DJ Debhyl Youtube Set, Assquakess a Italo Mario Italo.

Urban Market 2019 (Winter Edition)
6. – 8. decembra 2019
Gamča – Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava


Otváracie hodiny
Piatok | 6. 12. 2019 | 16:00 – 20:00
Sobota | 7. 12. 2019 | 10:00 – 20:00
Nedeľa | 8. 12. 2019 | 10:00 – 17:00


Vstupné
Piatok: 3 €
Sobota: 4 €
Nedeľa: 3 €

Permanentka: 6 €
Vstupenky budú dostupné na mieste. Permanentky budú v predaji na mieste iba v piatok, do 20:00.


Organizuje: Čerstvé Ovocie
Z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
S finančnou podporou: Bratislava – hlavné mesto SR z grantovej schémy na podporu kultúry Ars Bratislavensis
Partneri podujatia: BSK – Bratislavský samosprávny kraj, Gamča – Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava, Mestská časť Bratislava – Staré Mesto, Jameson, FEDRIGONI
Mediálni partneri: Radio_FM, CITYLIFE.sk, in.ba, BigMedia, Denník N, .týždeň, Bratislavské noviny, REFRESHER.sk


Nad formátom Urban Market v roku 2019 prebral záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo. Nad podujatím Urban Market 2019 (Winter Edition) prebrali záštitu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.