17. 11. 2015

Spock Hipsterom

Prednáška Juraja Malíčka o širších civilizačných kontextoch súčasných mestských subkultúr.

Ak ste na prelome 50. a 60. rokov pozerávali prvú televíznu šou zabávača Jima Hensona s názvom “Sam and Friends” určite poznáte legendárne bábky The Muppets. Jednou z nich bol aj Harry The Hipster, tmavá postavička s okuliarmi s hrubým bielym rámom, ktorá výrazne používala “hip” slang. Už vtedy označenie “hipster” v sebe ukrívalo niekoľko charakteristických čŕt.

Kto je však hipster v dnešnej dobe? Ako vyzerajú súčasní punkáči či hippies? Ako ovplyvňujú trendy subkultúry a naopak? Prečo sa ľudia prezliekaju za Hulka, Spocka či Darth Vadera? Na tieto, ale aj mnohé iné podobné otázky odpovie vo svojej prednáške Juraj Malíček.

„Dnes len veľmi problematicky môžeme o subkultúrach uvažovať ako o kontrakultúrach – teda o takých subkultúrach, ktoré majú ambíciu byť politickou, ideologickou, svetonázorovou, estetickou, umeleckou alternatívou dominantnej kultúry, ba dokonca, samé majú ambíciu dominantnú kultúru ohroziť, respektíve, v ideálnom prípade nahradiť.

Bez zmien zostáva to vôbec najdôležitejšie, prečo subkultúry skutočne existujú. Vždy budú existovať jedinci, ktorým prirodzenosť velí nezapadnúť. Jedinci, ktorí jednoducho cítia, že kdesi v Matrixe je chyba, jedinci, ktorých majoritná kultúra neuspokojuje, ale naopak, provokuje. Kvôli nim, z nich, pre nich existujú subkultúry. Že v konečnom dôsledku poľudšťujú i majoritnú kultúru, je tou najlepšou pointou, akú si môžeme priať.“ – Juraj Malíček

Formálne je Juraj vysokoškolský pedagóg FF UKF v Nitre. No keby sme Juraja mali charakterizovať trochu neformálnejšie, použili by sme slová Anety Čižmárikovej: “Juraj Malíček je teoretik a guru popkultúry, šéfredaktor bývalého i obnoveného časopisu Fantázia a v minulosti redaktor viacerých ďalších. Vraj arogantný narcista a podľa svojej alma mater aj filozof a estetik bez vkusu, no so zmyslom pre humor, ktorý si z ničoho priveľa nerobí. Vie sa o ňom, že miluje kreslený seriál Simpsonovci, Playstation, Douglasa Adamsa a je náruživý a presvedčený milovník cigariet.”

Juraj Malíček sa venuje publikačnej činnosti v oblasti popkultúry, v tejto oblasti prispieva aj do časopisu .týždeň, kde má pravidelný stĺpček Popcorn Juraja Malíčka. S kamarátom Ferom Gyarfášom založili web www.filmania.sk a je častým hosťom Daniela Baláža v relácii Baláž&Hubinák na Rádiu_FM, kde sa venuje najmä filozofii, popkultúre a oblasti sci-fi a fantasy v rubrike Hračičky_FM.

12.12. / 18:00 / Kino Film Europe

Prednáška je súčasťou projektu Urban Art Session vol. 4: (SUB)SOCIETY