03. 08. 2019

Šport ako posledný raj mužského šovinizmu

Akú rolu hrá pohlavie v športe? Sú ženy biologicky horšími športovcami alebo sa športuje len v mužských disciplínach? Ako integrovať transsexuálnych športovcov?

Má vzniknúť tretia gender kategória alebo sa majú podstupovať hormonálne kúry nariadené športovým zväzom? Prečo sú coming outy bežnou súčasťou sveta športovkýň a výnimkou u mužoch?

Diskusia nadväzuje na tému augustového čísla Kapitálu. Moderuje kurátor čísla Vojtěch Ondráček, debatujú umelkyňa, teoretička umenia a boxerka Kristína Országhová a krasokorčuliarka Hana Kuncová.


Kapitalks: Šport ako posledný raj mužského šovinizmu
Hostia: Hana Kuncová | Kristína Országhová
Moderuje: Vojtěch Ondráček
Organizuje: Kapitál
Deň | Čas: Sobota (10.8.) | 16:30
Miesto: Rádio_FM Urban Market Hangárna Grape Festivale


Hana Kuncová
Hana Kuncová sa profesne venuje podcastom. Od štyroch rokov sa zaoberala sólovému krasokorčuľovaniu na vrcholovej úrovni až do juniorskej kategórie, potom sa dala na synchronizované korčuľovanie. V rokoch 2013 a 2014 reprezentovala českú republiku na majstrovstvách sveta v synchronizovanom korčuľovaní. V roku 2018 založila ženský futbalový tím SK Trefa. 

Kristína Országhová 
Kristína Országhová (1992) je umelkyňa, redaktorka kultúrno-spoločenského mesačníka Kapitál a spoluorganizátorka Bratislava BAK Summer School. Vyštudovala umelecký výskum na HKU (Hogeschool voor de Kunsten Utrecht). Venuje sa kolektívnej, spoločensky a politicky uvedomelej umeleckej a radikálnej pedagogickej praxi. Dvanásť rokov bola reprezentantkou Slovenska v synchronizovanom plávaní, v ktorom je niekoľkonásobná majsterka Slovenska v kategórii tímová zostava. Spolu s tímom sa tiež umiestnila na 9. mieste na majstrovstvách Európy. Dva roky sa venovala modernej a rok športovej gymnastike. Začiatkom tohto roka začala robiť box.

Vojtěch Ondráček 
Vojtěch Ondráček je doktorand filozofie na PedF UK v Prahe a športový publicista. V súčasnosti je redaktorom športového programu Tribuna na Rádiu Wave, spolupracuje s magazínom A2 a webovým komentárovým denníkom a2larm.cz. Je členom združenia pre ľavicovú teóriu SOK, zameriava sa na kritickú teóriu športu. V minulosti pracoval ako futbalový reportér v Regionsporte a ako publicista na Tiscali.cz. Športoval vždy len na amatérskej úrovni, ale vyskúšal od karate cez softball až po florbal. V súčasnosti hrá futbal za pražský antifašistický tím Gybot a trénuje dievčenský tím SK Trefa. 


Kapitál je kritický kultúrno-spoločenský mesačník, ktorý vznikol z hladu. Z hladu po platforme, ktorá by združovala kvalitnú angažovanú publicistiku, venujúcu sa kultúrnym (literatúra, film, hudba, divadlo, architektúra, výtvarné umenie a iné) i širším spoločenským fenoménom. Cieľom Kapitálu je reflexia tém a oblastí, ktoré dnes v iných médiách nedostávajú priestor. Eseje, recenzie, rozhovory, glosy, úvahy, pôvodná tvorba i preklady – to všetko sprevádzané ilustráciami, grafikami a maľbami domácich i zahraničných umelcov.