11. 06. 2015

Takýto bol jarný Urban Market 2015!

Tohtoročný jarný Urban Market bol pre nás skutočne výnimočný a naozaj sme si ho užili. S prípravami súviselo množstvo výziev, s ktorými sme sa museli popasovať a asi nikdy sme do do výsledku nevložili toľko síl a energie, ako tentokrát. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a strávili s nami príjemný víkend v spoločnosti priateľov a skvelých ľudí.

Po štyroch úspešných ročníkoch v Starej tržnici bola pred nás tento rok položená výzva v podobe hľadania nových priestorov. Ponuka prišla hneď zo susedstva Starej tržnice, kde sa nachádza aktuálne opustená obytná budova z 19. storočia. Po úvodných pochybnostiach sme sa rozhodli vyskúšať tento nový formát a začal sa kolotoč vynášania nahromadeného odpadu, hodiny strávené v spoločnosti mopu, handry a vedra so saponátom, stretnutia s úradníkmi a obhliadky s dizajnérmi, plánovanie, ako do podujatia zapojiť aj novovzniknuté obchody na prízemí budovy. Len pár týždňov pred podujatím sa objavila ponuka z BKIS, ktoré má v správe Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava. V suteréne sa nachádza bývalý kryt civilnej ochrany, ktorý posledné mesiace rekonštruovali a pripravovali na nový život v podobe Galérie v podzemí. Urban Market tak dostal ďalší rozmer a konal sa hneď v dvoch priestoroch na Laurinskej ulici. S pomocou našich kamarátov zo Slowatch, slávica dizajnšop, Kompot, Kníhkupectva K. K. Bagala a Kozert tak odrazu začala žiť ruchom ľudí celá severná časť ulice.

Na Urban Markete sa počas troch dní prezentovalo takmer 80 dizajnérov, módnych návrhárov či šperkárov, z ktorých mnohí tu predstavili svoje jarné kolekcie. Dizajn už tradične doplnili tvorivé workshopy, spolu sme sa hrali s instatnými fotografiami, vytvárali šperky a hrali sa s farbičkami pri omaľovánkach. Na chodbách na nás zo stien hľadeli umelecké diela od študentov a absolventov VŠVU a vo vnútrobloku sme sa bavili pri dobrých nápojoch a jedlách za sprievodu hudobného programu, ktorý sme pripravili v spolupráci s Fugou.

Ani tento ročník sa neobišiel bez večerných parties, tá piatková vo Fuge vznikla z spoločnej práce s vydavateľstvom ajlávmjuzik a predstavilo sa na nej deväť Djov v piatich setoch. Na úvod vás rozhýbal MtotheG, nasledovy B2B sety v podaní Beyuz a FNTM, Stratasoul a Jimmy Pé, Lindix a Tentato, Fat Kit Set a Whithe. Celou nocou nás tiež sprevádzal VJ od Sicknico. Koncertnú sobotu v KC Dunaj odštartoval svojím setom Grizzly, nasledovali koncerty Dornkappel, Supu s Engererom a VR/Nobody. Nadránom nás bavili Pjoni a Ink Midget, za Vjským pultom po celú noc stála Mikaela.

Jarný Urban Market 2015 bol jednoducho čarovný a nás naplnil novou energiou a entuziazmom. Už teraz dumáme nad tým, ako spraviť zimnú edíciu ešte lepšou, medzičasom sa však stretneme aj na festivale Grape. Tak do skorého videnia! Fotoreport nájdete u nás v Galérii alebo na našom Facebook-u.

 

Video credits: Réžia, strih: Patrik Gubiš – patrikgubis.sk / Kamera: Jakub Steinecker – steineckerphoto.sk / Koncept: Zuzana Fajta / Hudba: Grizzly – Happiness – soundcloud.com/grizzlybeatz / Ink Midget – Gymnast Girls – soundcloud.com/inkmidget

Ďakujeme všetkým, ktorí ste sa na vytvorení jarnej edície Urban Marketu podieľali – návštevníkom a predajcom, zúčastneným umelcom, partnerom – Táni Kollarovej a Števovi Polakovičovi, ako aj celému tímu DAAD | Dni Architektúry A Dizajnu, vydavateľstvu Ajlávmjuzik, FUGA, Tlačiareň Bardejov, BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislava – Magistrát hlavného mesta SR, MESTSKÉ DIVADLO P. O. HVIEZDOSLAVA BRATISLAVA, Jameson Ambassador Slovensko, Heineken Slovensko, CLUBOVKA, Slovenské centrum dizajnu, Tatra banka, www.redbull.sk, KC Dunaj; mediálnym partnerom: PREDPREDAJ.SK, CITYLIFE.SK, Radio_FM, shiz.sk, DOBA Magazín, designby.slovakia; prevádzkam na Laurinskej Slowatch, KOMPOT.skslávica, Kníhkupectvo KK Bagala • Laurinská 19 Bratislava, Közért, Michal Babincak Photography, Palkovi Bartošákovi za vizuál a ochotu nespať, keď sme nestíhali prípravu, Patrikovi Gubišovi a Jakubovi Steineckerovi za zachytenie atmosféry v parádnom aftermovie, všetkým našim helperom, bez ktorých by sme asi umreli, našim silným mužom, ktorí tie priestory dva týždne upratovali, kruhovému nádvoriu za fotogenickosť, holubom, že držali svoje črevá na uzde a ešte tomu, kto má kľúče od skladu.