17. 02. 2021

Tono S. + diskusia Umením proti múru

Urban Market ide online! Tento raz nebudeme nakupovať a obdivovať dizajn “made in Slovakia” ale viac sa budeme zabávať pri koncertoch a niečo nové sa dozvieme na zaujímavých diskusiách pri témach, ku ktorým máme blízko. Navyše si dáme záležať na prezentácii a tak sa môžete tešiť na vizuálnu pochúťku z priestoru, v ktorom sme vyrástli.

🍀 Projekt Urban Market Online môžete podporiť zakúpením „fejkovej“ vstupenky. Nás to poteší.

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozozejú rapové punchlines Antona Suchotu alias Tona S. a jeho temného “ja”. Tono S. a jeho druhé “ja” na tomto špeciálnom (naozaj špeciálnom) koncerte spoločne odprezentujú nové skladby z pripravovaného sólo (?) albumu.

Umenie už dávno nemá robiť svet len krajším, veríme, že má schopnosť ho robiť tolerantnejším a emancipovanejším. Čo si ale počať s umením v čase, kedy stúpajú nenávistné prejavy a extrémizmus? Práve dnes zohráva aj umenie dôležitú úlohu v boji proti nemu. Dnešná doba je výrazne vizuálna a mení sa vnímanie reality. Ľudia menej reagujú na faktografické informácie, oveľa viac na nich zapôsobí emócia, vyjadrená vizuálne alebo zážitkovo. V tom je veľký potenciál súčasného umenia: využiť túto rovinu komunikácie.

Kurátorka, umelecká kritička a aktivistka a dvaja aktívny umelci reagujúci na extrémistické prejavy v spoločnosti sa podelia o svoje pohľady a skúsenosť. Teoretička a kurátorka politického a angažovaného umenia Lenka Kukurová zorganizovala viacero výstav k témam ako migračnej kríze, xenofóbii, nacionalizmu či aktuálne národnej identite. Režisér Teodor Kuhn natočil celovečerný debut Ostrým nožom, ktorý sa inšpiroval skutočným príbehom maturanta Daniela Tupého, ktorý bol zavraždený skupinou neonacistov. Michal Šumichrast vo svojej tvorbe kritizuje a ironizuje znovu sa objavujúce prejavy sympatie a sentiment voči Slovenskému štátu. Aké je to ísť umením proti múru? Našich hostí sa bude pýtať Stanislav Krajčí.

Barmani zo Skrytého baru vám ukážu ako si namiešať kvalitný drink Whiskey Sour ku koncertu. Vám stačí pripraviť si: 60ml Jameson Crested; 25ml citrónová šťava; 20ml Simple syrup; Vaječný bielok.

24.02. | streda | Urban Market Online: Tono S. + diskusia Umením proti múru
19:00 | diskusia | Umením proti múru: Lenka Kukurová, Michal Šumichrast, Teodor Kuhn
20:00 | koncert | Tono S.


Tono S.
Robí rap. Slovenský. Tono Suchota alias Tono S. aka majster slovných hračiek čo má najmenej sólových albumov a tak chodí každému pomáhať na jeho album. Naposledy dali s Vecom dokopy Ultrazvuk. Je súčasťou rapového zoskupenia GR TEAM. Je známy svojim typickým vtipným nádychom rapovania. Okrem iného je známy aj tým, že je jeden z mála raperov, ktorí nepoužívajú vulgarizmy vo svojich textoch (ak áno, tak vo veľmi malom množstve), aj napriek tomu, že sa pohybuje v prostredí a v brandži kde sú nadávky úplne bežná vec a snaží sa ich nepoužívať ani vo verejnej komunikácií. Redakcia Refresher ho zaradila medzi špičku českých a slovenských MC najmä vďaka punchlines, ale musí aj byť komplexnou osobnosťou s celým radom rôznych vlastností. Má schopnosť vtipne obohatiť a úderne vypointovať vtipné riadky, teda punchlines. Ako raz povedal Branči Kováč; „punchline je základnou jednotkou lyrickej zdatnosti“. Na svojom konte má 2 sólo albumy Univerzálny hráč a Fičúringy (aj keď o albume Fičúringy by sa dalo polemizovať) a 1 spoločný album s Beyuzom s názvom Návraty. Okrem týchto sa spoločne s Gramo Rokkaz podieľal na ďalších dvoch albumoch.


Lenka Kukurová
Kurátorka, umelecká kritička a aktivistka. Venuje sa skúmaniu politického umenia a umeleckého aktivizmu. Spolupracuje s neziskovými organizáciami zameranými na ľudské práva a ekológiu. Organizovala niekoľko skupinových medzinárodných výstav orientovaných na aktuálne spoločenské témy: migračnú krízu, nacionalizmus, xenofóbiu, rodovú rovnosť či pohyb vo verejnom priestore. Od roku 2013 pôsobí ako spolukurátorka pražskej Galerie Artwall, ktorá sa špecializuje na politické umenie. Jej aktuálna výstava Orly a holubice v bratislavskej Kunsthalle, ktorá vznikla v spolupráci s Goetheho inštitútom, je venovaná otázke národnej identity. Publikuje v českých a slovenských periodikách. Žije v Lipsku.

Michal Šumichrast 
Vo svojej tvorbe kritizuje a ironizuje znovu sa objavujúce prejavy sympatie a sentiment voči Slovenskému štátu. V kresbách a grafikách, ktoré môžu pripomínať aj propagandistické plagáty, spája motívy slovenského nacionalizmu 30. a 40. rokov so súčasným primitivizmom typického slovenského národovca. Náboženstvo, národniarstvo, sociálne siete, fašizmus. Tieto pojmy Šumichrast premyslene využíva vo svojich kompozíciách a divák si tak môže dosýta užiť nešťastie plynúce z vývoja našej postfašistickej a postsovietskej spoločnosti.

Teodor Kuhn
Teo je absolventom bratislavskej VŠMU, kde v rámci štúdia natočil filmy z prostredia skejterskej komunity či oceňovaný krátky film Momo (2012) o chalanovi, ktorý má problémy so zvládaním agresivity. Jeho celovečerným debutom je snímka Ostrým nožom, inšpirovaná dosiaľ nevyšetrenou vraždou študenta Daniela Tupého neonacistami z roku 2005. Tým však oprašovanie dôležitých tém neuzavrel, práve naopak. Tvrdí, že dejiny sú zaujímavé najmä vtedy, keď sa z nich ľudia poučia, a preto neustále hľadá spôsoby, ako ich pútavo spracovať. Úprimne totiž verí, že (aj) takto sa dá krajina formovať k lepšiemu. V súčasnosti pripravuje dva filmy: jeden o partizánovi Žingorovi, druhý o utláčaných farmároch z východu. Je podpredsedom Asociácie skateboardingu Slovenskej republiky, v čase voľna pomáha budovať nové skateparky. Pracuje aj ako korektor projektu o detských hrách a technológiách Vĺčatá.sk. Spolupracuje s platformou pre zelenšie mestá a obce Zelená Zeleni.

Stanislav Krajči 
Stanislav Krajči vyštudoval magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri IN – Ilony Nemeth. Okrem toho bol poslucháčom Kurátorských štúdií a jeden zo zakladateľov „verejnej obývačky živých tém” Kalab, kde sa venuje vystavovaniu diel študentov a študentiek VŠVU. Predtým pôsobil ako mediátor v Kunsthalle Bratislava. Dnes je súčasťou jadra otvorenej platformy Stojíme pri kulture, v ktorej sa stretáva vízia širšej umeleckej a kultúrnej obce o kompetentnejšom, transparentnejšom a férovejšom fungovaní rezortu kultúry. Vo svojej tvorbe sa zaujíma o paradoxy medzi novými technológiami a objavmi a ich dopadom na myslenie jednotlivcov či život komunít. Žije a tvorí v Bratislave.


Čerstvé Ovocie, n.o. / organizátor; Martin Brix / koncept, idea a manažment projektu; Matej Chudíc a Mikuláš Procháska / koncept, produkcia a technický support; Ľubo Baran / kamera a strih; Michal Vasiľ Mikuláš Bado/ kamera; Jozef Čabo a Matej Černušák / koncept, light design a compositing; Boris Adamčík / master electrician; Lukáš Radošovský / best boy electric; Jaroslav Pešek a Michal Kevin Paluga / zvuk a zvuková postprodukcia; Lucia Vojtišková / zvuk; Miša Chmelíčková / grafický dizajn


Hlavný partner: YIT Slovakia
Projekt z verejných zdrojov finančne podporil: Fond na podporu umenia
Partneri: JamesonBratislavaInviton
Technická podpora: Rental LiveJumpcat
Mediálni partneri: Rádio_FM
Partneri diskusií: Kalabliterarnyklub.skBRaK
Produktoví partneri: BIELASlowatchRenové