26. 11. 2014

Ujko

Niekto robí beaty, niekto rappuje a niekto zvláda oboje. Taký je aj Majster aliasov DJ a producent Ujko a.k.a. rapper Prezident Lourajder.

Prezident Lourader, Ujko a Ormoš, rapper, beat-maker a vizuálny umelec. Tri pseudonymy, za ktorými sa skrýva jedna tajuplná osobnosť.

Ujko študoval fotografiu na ŠUPke a pražskej AVU, hudobného vzdelania sa mu však príliš nedostalo. Ako sám hovorí, pri tvorbe skladieb tým pádom používa systém, kedy mu v hlave hrá melódia a on sa k nej na klavíri snaží hľadať zodpovedajúce tóny. Pre niekoho možno nepredstaviteľný hendikep, no Ujko sa ním nenechá odradiť. Pred dvomi rokmi sa napríklad zapojil do projektu Slovenský národný remix, v ktorom nájdete jednu verziu Slovenskej národnej hymny práve v jeho podaní.

O niečo ľahšie je to potom s rapom, ktorému sa venuje ako Prezident Lourajder. Výrazový prostriedok, pri ktorom nie je potrebná znalosť nôt či schopnosť ovládať hudobný nástroj, mu vyhovuje. O to viac je však náročnejší pri tvorbe textov, tú hudobnú stránku radšej prenecháva Emilovi. Z ich spolupráce v minulom roku vzniklo EP Inaugurácia, ktoré vyšlo na Beneho internetovom labely Hustle&Fitness a dočkalo sa aj nominácie v rámci žánrových cien RadioHead_Awards Rádia_FM. Na Inauguráciu nadväzuje tohtoročné EP Prvé Remixy, na ktorom, ako názov napovedá, nájdete remixy trackov z Inaugurácie.

Horúcou novinkou je skladba Lord z pripravovaného albumu Úrad, pri ktorej si Prezident Lourajder prizval na spoluprácu okrem dvorného producenta Emila tiež Eremena a MC Gey-a, ktorí hosťujú pri mikrofóne, so skečmi zase pomáha 3ck.

Ujko sa na Urban Market Friday Night w/ajlávmjuzik ukáže v B2B sete s Emilom, v programe sobotnej párty sa zase predstaví Prezident Lourajder.

SOUNDCLOUD / Twitter