20. 05. 2016

Urban Market je aj množstvo sprievodného programu

Koniec mája sa v Bratislave nesie v znamení Dní architektúry a dizajnu, ktoré už tradične uzatvára víkendová predajná výstava Urban Market. Na Fakulte architektúry STU (Námestie slobody 19, Bratislava) nájdu návštevníci od piatku, 27. mája do nedele, 29. mája výber viac ako stovky predajcov a tvorcov módy, doplnkov, šperkov a ďalších originálnych dizajnérskych produktov. Okrem množstva dizajnu, umenia a kreatívnej tvorby prinesie aj výdatnú dávku sprievodného programu.

Kompletný program nájdete na issuu.com alebo stiahnete a vytlačíte na tomto linku.

Prezentácie a Prednášky

V piatok, v exkluzívnom formáte PRVÁ LIGA v réžii DAAD, svoju prácu predstavia architektonické duo Elding & Oscarson zo Štokholmu, ktorým budú „predskakovať“ dvojica architektov Carlo Prati & Carmelo Boglivio z Ríma. V sobotu ich vystriedajú prezentácie víťazných návrhov revitalizácie Šafárikovho námestia (Peter Lényi / 2021) a Fajnorovho nábrežia (Hans-Michael Földeak / f&b cc).

Holandský architekt Rem Koolhaas a kanadský grafický dizajnér Bruce Mau v roku 1995 dokončili sedemročnú prácu na knihe S, M, L, XL, ktorá sa stala bibliou architektúry. DAAD oslovilo viacerých domácich architektov, aby svoj vzťah k tejto kultovej záležitosti deklarovali verejne – na výstave, ktorá predstaví ich vlastné výtlačky knihy S, M, L, XL otvorené na stránkach, kde našli niečo mimoriadne a s ich komentárom.

Súčasťou programu bude opäť aj diskusia Čerstvé Ovocie_live vol. 5, tentokrát s grafickými dizajnérkami Ivanou Palečkovou a Denisou Kollarovou, ktoré doplní záhradná architektka Lenka Vargová z Ateliéru Papaver.

Hudba a Divadlo

Na vonkajšom pódiu v Tasty Zóne sa počas troch dní vystrieda viacero hudobníkov, tešiť sa v piatok a v sobotu môžete na koncerty Prešporskí JunáciTammy And The Youniverse, Tolstoys (Ela Tolstova) a WoodPack Brothers a na DJ sety v podaní Porn Bodies (CZ/UK), RNGO & Andrej Sabotage, Bass(t)art a Bobsan.

V nedeľu potešíme najmenších detským divadielkom v podaní študentov bábkarskej tvorby na Divadelnej fakulte VŠMU. Inscenáciu Adalmina spracovali na motívy knihy Žirafia mama od Alexandry Salmela.

Filmy

Best Of Fest Anča 2015 je kolekciou najlepších krátkometrážnych animovaných filmov z aktuálneho ročníka, ktoré prešli výberom z vyše 1175 prihlásených titulov zo 78 krajín sveta.

Premietať budeme tiež film z dielne Red Bull Music Academy s názvom What Difference Does It Make? A Film About Music, odkrývajúci životné výzvy, ktoré so sebou prináša život v hudobnej branži. Doplní ho ďalší Red Bull dokument Walk It Home, ktorý sleduje skupinu The Wanton Bishops z Bejrútu. Kapela hrá blues, akoby jej členovia pocházdali z Louisany, aj napriek tomu, že nikdy neopustili Libanon. Dokument sleduje ich prvú cestu do USA.

Výstavy

Na výstave OPENDESIGNSTUDIO pripravenej v spolupráci FA STU a DAAD s podporou Nadácie Tatra Banky svoje diplomové práce odprezentujú absolventi z akademického roku 2015/16. Vystavených bude vyše 130 diplomových projektov. Súčasťou priestorov Fakulty architektúry bude DEVELOPMENT – výstava modelov developerských projektov.

Rôzne

– Archtung’s Pop-up Bar
– Komentovaná prehliadka budovy Fakulty Architektúry STU s Archtung
– Komentovaná prehliadka o dizajnéroch a značkách na Urban Markete s Čerstvým Ovocím: REZERVÁCIA
– Jameson autíčko
– Ping-Pong
Kreatívne workshopy
– Materiálna zbierka pre o. z. Pes v núdzi (vôdzky, obojky, misky, hračky pre psov)

Afterparties

Piatkový a sobotný večer budú Urban Market uzatvárať afterparties v Nu Spirit Clube. V piatok na Urban Market Friday Night sa predstavia kapely Max Bazowski a Queer Jane, doplnia ich DJ sety v podaní Walter Schnitzelsson, Talkshow a Fallgrapp. BSMNT Popular Stage predstaví českého producenta Toma Holiča (live act) a slovenskú Popular Djs crew v zoložení EMD, Rafo, Hans a Tasun. Sobotnou nocou budú sprevádzať Urban Market Saturday Night kapely Purist a Bulp, ako aj mladí, progresívni producenti Jimmy Pé (live) a Inkwall (live). BSMNT Meanbucket Stage ovládnu českí DJ Tuco a Dryman za podpory domácej dvojice Michael Priest & Bad Mojo. Hudbu doplní peknými obrázkami VJin Planeta 220.

Zmena programu vyhradená.