28. 11. 2018

Vianoce klopú na dvere a s nimi aj zimá edícia Urban Marketu.

Príďte si nakúpiť jedinečné vianočné darčeky a užiť príjemné chvíle s rodinou či priateľm na najväčšiu predajnú prehliadku nezávislej módy, dizajnu a umeleckej tvorby na Slovensku spojená s množstvom sprievodného programu.

Urban Market 2018 (Winter Edition)
Miesto: Gamča – Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava
Dátum: 07. – 09. Decembra 2018
Téma: Dedičstvo


Urban Market 2018 (Winter Edition) / teaser from Urban Market on Vimeo.

Réžia, strih: Patrik Gubiš
Grafický dizajn: Miša Chmelíčková
Lokácia: Freedom Juniors – výroba vianočných ozdôb, Čadca


–> Dedičstvo. Jednoduché slovo, ktoré skrýva mnoho významov. Všetky však spája to, že ide o určitú formu odkazu z minulosti. My sme sa pre zimnú edíciu Urban Marketu rozhodli pozrieť bližšie na to, čo sa skrýva pod pojmom „žijúce dedičstvo“.

#urbanmarket18 #tradície #remeslo #odkaz #korene #zvyky #zvyklosti #folklór #živédedičstvo #skúsenosti #spájanieminulostisprítomnosťouabudúcnosťou

–> Gamča. Bratislavské Gymnázium Grösslingová 18 alebo, ako ho všetci poznáme, “Gamča”, gymnázium s matematickými a všeobecnými triedami v centre Bratislavy. Na škole študovalo veľa významných osobností a vďaka zameraniu na matematiku a prírodné vedy aj veľa úspešných účastníkov medzinárodných olympiád.

Základy školy siahajú do prvej polovice 17. storočia, kedy sa katolícki Habsburgovci snažili, aj za pomoci jezuitov, o zastavenie šírenia reformačných myšlienok. Preto 9. septembra 1626 vydáva Peter Pázmaň, kardinál a ostrihomský arcibiskup, zakladaciu listinu jezuitského kolégia Collegium Posoniense. Tento krok mu odobril aj uhorský kráľ Ferdinand II. a generálny predstavený jezuitov Mutio Vitelleschi. Vyučovanie sa začalo na Kapitulskej ulici dňa 5. novembra 1627. Superiorom bol Gašpar Mallius, profesormi Štefan Gosztonyi, Krištof Pirpach a František Fuggneshuh. Študentov (iba chlapci) bolo na začiatku 46, avšak už do mesiaca ich počet narástol cez 100. Počas necelých štyroch storočí svojej existencie prešla Gamča rôznymi zmenami (školská politika a ideológia, zriaďovateľ, budova, vyučovací jazyk, zameranie), počas ktorých však stále patrila a aj patrí k pilierom vzdelanosti minimálne v Bratislave.

V súčasnej budove na Grösslingovej 18, navrhnutej architektom Ödönom Lechnerom, sídli gymnázium s krátkymi prestávkami od roku 1908. Ödön Lechner (1845-1914) bol maďarský architekt tvoriaci v secesnom štýle. Táto secesná budova bola postavená v rokoch 1906 až 1908 a v rokoch 2007 až 2009 prešla kompletnou rekonštrukciou. Má tri nadpodlažné poschodia v pôdoryse písmena L, ktoré sú doplnené dvomi podzemnými podlažiami v centrálnej časti. Budova je bohato zdobená zvonku i zvnútra, podobne ako i plot okolo celého areálu školy. Po rekonštrukcii dostala budova naspäť svoju pôvodnú farebnú kombináciu. Samotná budova bola v roku 1963 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku, od roku 2012 sa rovnakého uzanania dostalo aj oploteniu budovy.


Urban Market je jedinečným kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnový trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu lokálnej profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrny program, edukačné aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. V roku 2018 prezentujeme a spájame komunitu tvorivých ľudí už deviaty rok.


Organizuje: ČO – Čerstvé Ovocie
V spolupráci s: Gamča – Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava | BSK – Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život

Sprievodný program a umeleckú časť finančne podporil: Fond na podporu umenia
S finančnou podporou: Ars Bratislavensis | Nadácia ZSE

Mediálni Partneri: Radio_FM | in.ba | Bratislavské noviny | PREDPREDAJ.SK | Denník N | REFRESHER | Bigmedia.sk | Zoznam.sk | Hudba.sk | Startitup | Sketcher.sk | CITYLIFE.SK | Bratislava – hlavné mesto SR | BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko