16. 11. 2015

Všetko, čo milujem

Vo svojom treťom celovečernom hranom filme mladý poľský režisér Jacek Borcuch pokračuje v pútavom rozprávaní vlastných príbehov. Tentoraz vstupuje do búrlivého obdobia 80. rokov v Poľsku, kedy sú boje progresívnej mládeže s konzervatívnym komunistickým režimom v plnom prúde.

V pobrežnom meste Krásne Jarno v Poľsku zakladá osemnásťročný Janek, syn námorného dôstojníka, v roku 1981 punkovú kapelu, aby mohol nahlas spievať o veciach pre neho najdôležitejších. Jeho život napĺňa hudba a prvá veľká láska Basia, ale nič netrvá večne. „Solidarność“ (Solidarita) bojuje za slobodu a demokraciu, v zemi rastie napätie. Komunisti tajne pripravujú vojnový stav a vzbura mladých ľudí sa môže počas politickej vravy rýchlo zmeniť na tragédiu. Konflikty s komisárom stanného práva a smrť milovaného človeka zmenia všetko, čo bolo v Janekovom svete dôležité.

V roku 2011 získal film ocenenia na Poľskom filmovom festivale a v roku 2010 bol nominovaný na Grand Jury Prize na Filmovom festivale Sundance.

Réžia: Jacek Borcuch
Hrajú: Mateusz Kosciukiewicz; Olga Frycz; Jakub Gierszal; Andrzej Chyra; Anna Radwan; Katarzyna Herman; Mateusz Banasiuk; Marek Kalita; Igor Obloza; Zygmunt Malanowicz
Poľsko, 2009. 95 min.

12.12. / 16:00 / Kino Film Europe

Prednáška je súčasťou projektu Urban Art Session vol. 4: (SUB)SOCIETY