18. 05. 2016

WoodPack rozozvučí Urban Market

Svetová premiéra na jarnej edícii Urban Marketu, ÁNO, presne tak. V podaní skvelých hudobníkov, ktorí sa stretnú na pódiu prvý krát a BUDE TO ZÁŽITOK.  Nielen preto, že sú to páni hudobníci, ale aj preto, že budú hrať na intuitívny hudobný nástroj  WoodPack.

Dali sme reč s autorom tohoto hudobného projektu i hudobného nástroja Borisom Čellárom:

Ako vznikla táto hudobná zostava? Tiež intuitívne? Ako WoodPack?

Keď som pred rokom začal vytvárať nástroj, prirodzene som sa obrátil na mojich hudobníckych kolegov – perkusionistov, aby mi naň dali feedback. Každý z nich, kto vyskúšal WoodPack sa nejakým spôsobom s nástrojom zblížil a odvtedy sme v kontakte. Zaujímajú ma ich názory, ich spôsob hry. Aj od nich prichádza kopec podnetov a inšpirácie pre inovácie. Táto partia hudobníkov tvorí jadro WoodPack Brothers, zoskupenia, ktoré sa práve teraz rodí.

Stretnete sa teda na pódiu prvý krát? Nemáte pripravený repertoár?

Ako hudobníci sme profesionáli. Všetci ovládame intuitívne umenie improvizácie a tieto nástroje sú na takýto performance ideálne. Čiže improvizovaná hudba, čo zaručuje, že vystúpenie bude unikátom, ktorý sa už nikdy nezopakuje.

Improvizácia na WoodPacku je ozaj jednoduchá. Keď hral v Bratislave svetový perkusionista Giovanni Hidalgo, dostal sa mu v šatni do ruky môj nástroj, desať minút pred jeho vystúpením. Vzal ho so sebou na pódium a počas koncertu odpálil niekoľkominútové sólo, bez toho, aby predtým vôbec na môj nástroj hral.

(Dobudúcna si viem predstaviť v repertoári pre WoodPack tiež komponovanú hudbu. Minule som počul Steve Reicha a jeho Six Marimbas, ako ju hrali na exotický nástroj Gamelan z Bali. Tak prečo nie na WoodPack?)

Na Urban Market sme Ťa pozvali práve kvôli WoodPacku. Predstavíš nám ho?

Ide o  rytmicko – melodický hudobný nástroj vyrobený z vysoko rezonančného kvalitného dreva. Rezonančná doska nástroja pozostáva z vyrezaných jazýčkov rôznej dĺžky, každý je naladený na určitú notu v stupnici. Vďaka vibrácii dreva vzniká jedinečný príjemný drevený tón, ktorý sa podobá zvuku marimby či xylofónu. Skladby a melódie je možné hrať paličkami s gumeným koncom alebo končekmi prstov. Vyrábam ho ručne, ide o osobitý proces a len ladenie trvá niekoľko dní. V každom jednom prípade ide o originál, neexistujú dva rovnaké nástroje s rovnakým vizuálom či zvukom. Je to unikát zo Slovenska medzi perkusívnymi nástrojmi.

Je ťažké hrať na WoodPack? Je to nástroj skôr pre profíkov, alebo aj pre obyčajných smrteľníkov?

WoodPack neobsahuje falošný tón. A preto je otvorený ku všetkým, ktorí v sebe ešte majú tvorivé dieťa s chuťou hrať sa. S tónmi, ktoré spolu ladia, nech udriete kamkoľvek to dokáže malé dieťa aj dospelák.  Už som robil nástroje pre deti, pre dospelých, čo chceli len tak muzicírovať, pre jogínov, ktorí pri hre meditujú, muzikoterapeuta, aj pre profesionálnych hudobníkov.

Na Urban Markete budem mať stánok na druhom poschodí, každého rád osobne zoznámim s WoodPackom. Keď nástroj vyrábam, je to osobné. Keď ho niekto kupuje, je to podobné. Prinesiem viacero nástrojov z rôznych driev a v rôznych ladeniach. Na svoje si prídu tiež vyznávači exotických drevín, niektoré nástroje budú z afrických a juhoamerických driev.

Náš orech, brest či javor nebudú chýbať tiež.

Každý jeden je originál, nikdy nebudete hrať na dvoch rovnakých… Áno, každý WoodPack je osobná záležitosť. Môžete si byť istí, že ak si vyberiete, už nikdy nikto nebude mať rovnaký. Ako kameň, ktorý vás osloví a prinesie vám šťastie. Bude len váš jedinečný. Príďte si zaklopať na drevo.

www.woodpack.sk