04. 08. 2016

Z kontajnera na javisko

Aké by to bolo, keby naozaj všetko skončilo v kontajneri? O veciach, ktoré všetci považovali za odpad, ale našiel sa niekto, kto im dal druhú šancu a vdýchol novú dušu, sa budeme rozprávať s našimi hosťami – kde inde ako na javisku!

Hostia: Juraj Vartík (Lowely cruisers), Martin Strolka (Free Food), Mária Demjanovičová (Pure junk)
Čas: 13.08. (sobota) / 13:30
Miesto: Urban Market 2016 (Summer Edition) na Grape Festival 2016

Témou, v poradí už druhej Inspire magazine diskusie, je recyklácia starých vecí a ich využitie v nových projektoch.

Juraj Vartík (Lowely cruisers)
Skejtuje už viac ako 15 rokov. Táto vášeň ho celkom prirodzene doviedla k myšlienke recyklácie starých skejtových dosiek, ktoré postupne začal  sám pretvárať na cruisre. Po niekoľkých rokoch “vychytávania” technológií tak vznikla značka Lowely cruisers s originálnym konceptom. Jej posolstvom je dávať doskám nový tvar, novú tvár, šancu na nový príbeh a pritom využívať nevyužité.

Martin Strolka (Free Food)
Medzi aktivity Občianskeho združenia Free Food patrí najmä snaha zviditeľňovať a „bojovať“ s čoraz závažnejším problémom plytvania s potravinami. V minulosti sa podpísali pod organizáciu zbierky potravín pre nocľaháreň sv. Vincenta de Paul, spoločné varenie z potravín určených na vyhodenie, či premietanie dokumentu o dumpster divingu. Stoja za aktiváciou verejných chladničiek na zdieľanie jedla, či produkciou jablkových džemov, základom ktorých bolo opäť ovocie smerujúce do kontajnera. Množstvo projektov ako aj odhodlanie zúčastnených z mesiaca na mesiac rastie…

Mária Demjanovičová (Pure Junk)
Hlavnou myšlienkou firmy PURE JUNK je recyklácia odpadového materiálu a následná výroba nábytku a úžitkových, dizajnérskych predmetov. Jej víziou je znižovanie množstva odpadu na Slovensku prostredníctvom nadviazania spolupráce so zberňami odpadu a stavebnými firmami, ktoré tento odpad produkujú. Kreatívnym prístupom a inováciami hľadajú opätovné využitie odpadov a ich sfunkčnenie a inšpirujú k ekologickejšiemu životnému štýlu.

Moderuje: Veronika Pilátová

Inspire Magazine: Web / Facebook / Instagram